თამთა ჩაჩანიძე 01.02.2026
თითქმის ოთხწლიანი პაუზის შემდეგ უკრაინას საქართველოში ელჩი ეყოლება - პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მიხაილო ბროდოვიჩის დანიშვნაზე განკაგურებას ხელი უკვე მოაწერა. თუმცა, უკრაინული მედიის ცნობით, ეს საკითხი პრეზიდენტის ოფისსა და უკრაინის საგარეო უწყებას შორის უთანხმოების მიზეზი გახდა. გარდა ამისა,, გაირკვა საავრაუდო მიზეზი, რის გამოც ოფიციალურმა კიევმა საბოლოოდ ეს გადაწყვეტილება მიიღო.
მარიამ ვეკუა 01.02.2026
პრემიერ ირაკლი კობახიძის ინიციატივას მედიასივრცეში პოლიტიკური დებატების დაბრუნების შესახებ, როგორც ჩანს, ამ ეტაპზე განხორციელება არ უწერია. შეთავაზებიდან თითქმის 10 დღე გავიდა. ოპოზიციის ნაწილი დებატებს კატეგორიულად ეწინააღმდეგება, ხოლო „ქართული ოცნების" წარმომადგენლები იმაზე საუბრობენ, თუ რომელ ოპოზიციურ ძალებთანაა მისაღები დებატები და რომელთან არა. ჩაიშალა თუ არა დებატები საბოლოოდ და რა მიზეზებმა განაპირობა პროცესის ჩიხში შესვლა?
თამთა ჩაჩანიძე 31.01.2026
ხელისუფლების ზოგიერთი ბოლოდროინდელი გადაწყვეტილება ქვეყანაში საპროტესტო მუხტს ზრდის. ამის შესახებ „რეზონანსთან" ანალიტიკოსები საუბრობენ. მათი ნაწილის აზრით, „ქართული ოცნება" ამას მიზანმიმართულად აკეთებს, რათა ესკალაცია და ოპოზიციური რესურსების გახარჯვა ახლა მოხდეს და არა მომავალი არჩევნების წინ. ანალიტიკოსების თქმით, ამგვარი რამ „ოცნებამ" ერთხელ უკვე გაააკეთა ე.წ. რუსულ კანონთან დაკავშირებით და მაშინ ამან გაამართლა.
მარიამ ვეკუა 31.01.2026
ოპოზიციისა და სამოქალაქო საზოგადოების ნაწილის მიერ „ავტორიტარიზმისკენ გადადგმულ ნაბიჯად" შეფასებული საკანონმდებლო ცვლილებები პოლიტიკური დღის წესრიგის ცენტრში მოექცა. მმართველი გუნდი ამტკიცებს, რომ ცვლილებების მიზანი ქვეყნის შიდა პოლიტიკაში გარე ჩარევის აღკვეთაა, ხოლო ოპონენტები კანონპროექტებს უპრეცედენტო შეზღუდვებად აფასებენ და მის შესაძლო მძიმე პოლიტიკურ შედეგებზე საუბრობენ.
ნატალია ჯვარიძე 30.01.2026
სტუ-ს პროფესორ, პოლიტოლოგ იგორ კვესელავას ეჭვი ეპარება, რომ ხელისუფლებამ აზრი შეიცვალოს მიუხედავად იმისა, რომ პროტესტი მიდის. ფიქრობს, ეს რაღაც პიროვნულ გადაწყვეტილებასთან არის დაკავშირებული და არა საერთო ინტერესთან. ასე ეხმაურება პოლიტოლოგი თბილისის სახელმწიფო და ტექნიკური უნივერსიტეტების გაერთიანების გადაწყვეტილებას.
თამთა ჩაჩანიძე 30.01.2026
ნიდერლანდების საგარეო უწყება იმედოვნებს, რომ „მოსკოვის მექანიზმის" ამოქმედება წვლილს შეიტანს საქართველოს მხრიდან ეუთო-ს ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესრულებაში და ხელისუფლებას მოუწოდებს, ხელი შეუწყოს ორგანიზაციის 24 წევრი ქვეყნის ექსპერტული მისიის მუშაობას.
„ლელოს" ლიდერი სალომე სამადაშვილი საზოგადოებას ბრძოლისკენ მოუწოდებს. მისი თქმით, შემგუებლობის ფინალი თავისუფლების საბოლოო კრახია და „ნიანგთან დაზავება" ნიშნავს, ბოლოს მისი მსხვერპლი გახდე. ანალიტიკოსი ზაალ ანჯაფარიძე „რეზონანსთან" არ გამორიცხავს, რომ სამადაშვილის აღნიშნული პოსტის ინსპირაცია გახდა საპატიმროში მყოფი ხაბეიშვილის განცხადება, რომლითაც ოპოზიციას უმოქმედობის გამო აკრიტიკებს.
მარიამ ვეკუა 30.01.2026
პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი კვირის განმავლობაში ქვეყანაში მიმდინარე ყველაზე მნიშვნელოვან საკითხებს გამოეხმაურა - მათ შორის თსუ-სა და ტექნიკური უნივერსიტეტის გაერთიანებას, გრანტების კანონს, BBC-ის წინააღმდეგ სარჩელსა და 4 ოქტომბრის მოვლენებს.
თამთა ჩაჩანიძე 29.01.2026
პრეზიდენტის და პარლამენტის თავმჯდომარის ყოველწლიური მოხსენება გადაიდო, შალვა პაპუაშვილი ანგარიშს პირველ სასესიო კვირის ნაცვლად, სავარაუდოდ მარტის პირველ კვირაში წარადგენს, ხოლო მიხეილ ყაველაშვილს დეპუტატები 3-ის ნაცვლად 17 თებერვალს მოუსმენენ.
ნატალია ჯვარიძე 29.01.2026
„ნაციონალური მოძრაობის" პოლიტსაბჭოს თავმჯდომარე, პატიმრობაში მყოფი ლევან ხაბეიშვილი ოპოზიციას დიალოგს ურჩევს, "დასხედით და დაელაპარაკეთ თუ პატიმრებს გამოუშვებენო". ანალიტიკოსი გია აბაშიძე ფიქრობს, რომ დღევანდელ ოპოზიციასთან დებატები არასერიოზულია და ხელისუფლებამ ეს არ უნდა დაუშვას.
მარიამ ვეკუა 29.01.2026
პარლამენტში ინიცირებული საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რომელიც გრანტებსა და პოლიტიკურ საქმიანობას მკაცრ კონტროლს უწესებს, ქვეყანაში მწვავე პოლიტიკურ და საერთაშორისო რეაქციებს იწვევს - მმართველი გუნდი ცვლილებებს სუვერენიტეტის დაცვის აუცილებლობით ხსნის, ხოლო ოპოზიცია და დასავლელი პარტნიორები მას ავტორიტარიზმისკენ გადადგმულ ნაბიჯად აფასებენ.
ერთი სახელმძღვანელოს პრინციპი, მე-11 კლასში რეპეტიტიუმის შექმნა და პირველკლასელებისთვის სწავლის დაწყება 6 წლიდან - განათლების სისტემაში ახალი ცვლილებები იგეგმება. განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის, გივი მიქანაძის განცხადებით, მომავალ კვირას რეფორმები დაჩქარებული წესით იქნება განხილული.