ნატალია ჯვარიძე 13.01.2026
მოლდოვის პრეზიდენტის, მაია სანდუ აცხადებს, რომ მოლდოვის რუმინეთთან გაერთიანებას მხარს დაუჭერდა. საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენელთა აზრით, ეს განცხადება იმის აღიარებაა, რომ მოლდოვას ევროკავშირში პირდაპირ გაწევრიანების იმედი არ აქვს და ცდილობს ეს ევროკავშირის წევრ რუმინეთთან მიერთებით გააკეთოს. რას ნიშნავს მოლდოვის პრეზიდენტის განცხადება და ამ ფონზე როგორ შეიძლება შეფასდეს საქართველოს ევროპული პერსპექტივა?
თამთა ჩაჩანიძე 13.01.2026
რუსთავის მე-12 ციხეში ყოფილი პრემიერის ირაკლი ღარიბაშვილის 5-წლიანი სასჯელის ათვლა დაიწყო. მისი დაპატიმრება კვლავ აქტიურად განიხილება, მათ შორის მმართველ გუნდში, სადაც ამბობენ, რომ ეს საკითხი მათთვის განსაკუთრებით მტკივნეულია. ანალიტიკოსების ნაწილს მიიჩნევს, რომ მმართველი გუნდის ასეთი მნიშნელოვანი ფიგურის პატიმრობამ, შესაძლოა, გარკვეული უკმაყოფილებაც გამოიწვიოს თავად „ოცნების" მხარდამჭერებში, თუმცა მთავარი ბიძინა ივანიშვილის ფაქტორია.
ირანში მიმდინარე პროცესებმა შესაძლოა მთლიანად რეგიონისა და მათ შორის საქართველოსთვისაც ახალი გამოწვევები გააჩინოს. საქართველოს შემტხვევაში ეს შეიძლება უკავშირდებოდეს ეროვნულ უსაფრთხოებსა და ეკონომიკურ სტაბილურობას. თუმცა, ანალიტიკოსები მიიჩნევენ, რომ ამ პროცესების გავლენა საქართველოზე მაინცდამაინც დიდი არ იქნება.
სომხეთსა და რუსეთს შორის ვითარება იძაბება. რუსი პროპაგანდისტის ვლადიმირ სალავიოვის განცხადებას, რომ უკრაინის შემდეგ კიდევ ერთი ე.წ. „სპეციალური სამხედრო ოპერაცია" სომხეთში უნდა ჩატარდეს, ნამდვილი დიპლომატიური სკანდალი მოყვა. რუსეთის ელჩს სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში საპროტესტო ნოტა გადასცეს.
თამთა ჩაჩანიძე 12.01.2026
ირაკლი ღარიბაშვილი რუსთავის მე-12 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაშია გადაყვანილი, ის ბრალის აღიარებისთანავე სასამართო დარბაზშივე დააკავეს. მანამდე საქართველოს პროკურატურამ ყოფილ პრემიერთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა - სასჯელის სახით 5-წლიანი თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა, დაეკისრა 1-მილიონიანი ჯარიმა, ამასთან ჩამოერთვა საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას ამოღებული დაახლოებით 6.5 მლნ დოლარის ოდენობის თანხა.
"ქართული ოცნება" ბოლო პერიოდში განსაკუთრებულად თავს არიდებს აშშ-ს ხელისუფლების მისამართით მკვეთრ განცხადებებს, თუმცა, ამავე დროს ევროკავშირს და ევრობიუროკრატიას განსაკუთრებით აკრიტიკებს. ანალიტიკოსთა ნაწილის შეფასებით, "საქართველოს სიფრთხილე მართებს", ნაწილი კი ამბობს, რომ "ოცნება" ბოლო მოვლენების ფონზე, დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციასთან დუმილს ამჯობინებს, რომ არ დაწვას საბოლოოდ ხიდები და "კიდევ იზოლაციაში არ აღმოჩნდეს".
თამთა ჩაჩანიძე 11.01.2026
„ქართულმა ოცნებამ" ოპოზიცია უკვე დამარცხებულად გამოაცხადა. მათი შეფასებით, ახალი წლის დადგომასთან ერთად, საქართველოს ისტორიაში „ახალი ეპოქა" დაიწყო. "მოკვდა" თუ არა დღეს რეალურად საქართველოში ოპოზიცია და რა იქნება ამისი საბოლოო შედეგი?
საქართველოს ხელისუფლება ბრიტანული მაუწყებლის, „ბი-ბი-სის" წინააღმდეგ საჩივრის შეტანას „უახლოეს დღეებში" აპირებს, პროცედურის თანახმად, ჯერ ბრიტანეთის საზოგადოებრივი ტელევიზიის შიდა მარეგულირებელ ინსტანციას მიმართავს და შემდეგ, საჭიროების შემთხვევაში, საერთაშორისო სასამართლოებს. მმართველ პარტიაში ამბობენ, დოკუმენტის შესატანად ვადა ჯერ კიდევ აქვთ და პროცესი ხელოვნურად არ ჭიანურდება.
ნატალია ჯვარიძე 10.01.2026
მმართველი პარტია აპირებს პარლამენტი, მთავრობის ადმინისტრაცია, თბილისის მერია და 9 სამინისტრო არსენალის მთაზე გადაიტანოს. 10 იანვარს ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა სამთავრობო ქალაქის გენერალური გეგმისა და ესკიზური პროექტების მომზადებისთვის კონკურსი გამოაცხადა. რამდენად გამართლებულია ეს გადაწყვეტილება და ხომ არ დგას ამის უკან რაიმე პოლიტიკური კონტექსტი?
ირანში ვითარება კვლავ დაძაბულია და ჯერჯერობით მთავრობა სიტუაციას ვერ ასტაბილურებს. ორი კვირის წინ დაწყებულ ანტისახელისუფლებო პროტესტს სულ მცირე 51 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა. დემონსტრატები ირანის უზენაესი ლიდერის, აიათოლა ალი ხამენეის გადაყენებისა და გარდაცვლილი შაჰის შვილის, რეზა ფეჰლევის დაბრუნებას ითხოვენ. ფეჰლევი უკვე გამოვიდა საგანგებო მიმართვით ირანელებისადმი. იგი ხალხს საყოველთაო გაფიცვისკენ მოუწოდებს და ირანში ჩასვლას აანონსებს.
რეზონანსი 09.01.2026
მას შემდეგ, რაც ამერიკის პეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა საერთაშორისო ორგანიზაციბის დატოვებაზე ხელი მოაწერა, საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან მინიშნებები კეთდება, რომ შეიძლება ამ ნაბიჯს რაიმე ფორმით მიბაძონ. ევროპასთან ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე ლევან მახაშვილმა განაცხადა, რომ „ტრამპმა რა მიზეზებიც დაასახელა ორგანიზაციების დატოვებისთვის, რელევანტურია საქართველოსთვისაც".
თამთა ჩაჩანიძე 09.01.2026
თამარ ჩერგოლეიშვილი „ნაცმოძრაობას" ისევ უპირისპირდება, სამ ცნობილ გვარს ასახელებს მიხეილ სააკაშვილის დამცველებად და ტყუილს უწოდებს ვალერი გელბახიანის განცხადებას, სადაც ნათქვამია, რომ თითქოს დონალდ ტრამპი სააკაშვილის გათავისუფლებას პირადად ითხოვს.