ისტორიკოსი იგორ კვესელავა თბილისის სახლმწიფო და ტექნიკური უნივერსიტეტის შეერთებას კვესელავა უარყოფითად აფასებს და ამბობს, რომ შესაძლოა უმაღლეს სასწავლებელში რაღაც საკითხები მოსაგვარებელი ყოფილიყო, მაგრამ ამხელა რეორგანიზაციისთვის მზად არავინაა. არც იმას გამორიცხავს, რომ ხელისუფლება ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნებისთვის ემზადებოდეს.
„ქართულ ოცნებას" მორიგი შემზღუდავი ინიციატივა აქვს - სანქციები და მათ შორის სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობა დაეკისროთ იმ პირებს და ჯგუფებს, რომლებიც კონსტიტუციური ორგანოების ლეგიტიმაციას საჯაროდ არ აღიარებენ. ჯერჯერობით უცნობია „ოცნება" ამ იდეას პრაქტიკაში როდის და როგორ განახორციელებს, თუმცა ოპონენტებისგან თავშივე დახვდა მწვავე კრიტიკა.
ოკუპირებული ცხინვალის დე ფაქტო უშიშროებას თამარ მეარაყიშვილის საქმე ახალ ეტაპზე გადაჰყავს - ე.წ. „კაგებე" ამტკიცებს, რომ აქტივისტი საქართველოს სასარგებლოდ მოქმედებდა და მის სავარაუდო კონტაქტებსაც, რომელშიც ქართველი მოქმედი და ყოფილი მაღალჩინოსანი ფიგურირებს, პასუხისმგებლობის დაკისრებით ემუქრება.
პარლამენტის თავმჯდომარეს ბრიუსელთან დაპირისპირება, რომელსაც „ცივი ომის" სახე ჰქონდა, უფრო ინტენსიურ, უკვე ღია კონფლიქტის დონეზე აჰყავს, ამბობს, რომ ევროკავშირი თუ სხვა დასავლური სტრუქტურა „წმინდა ძროხა" სულაც არ არის. როგორც შალვა პაპუაშვილმა ოთხშაბათის ბრიფინგზე თქვა, ბრიუსელი სხვა ქვეყნების არჩევნებში აქტიურად ერევა და ამის კარგი მაგალითი საქართველოა.
03.02.2026
პარლამენტის საგაზაფხულო სესიის პირველივე სხდომა პარტიის „გახარია საქართველოსთვის" და „ქართული ოცნების" დეპუტატებს შორის მწვავე სიტყვიერი დაპირისპირების ფონზე წარიმართა. კამათის ცენტრში აღმოჩნდა პოლიციის აკადემიის ყოფილი რექტორის გათავისუფლების მიზეზები, სატელევიზიო დებატებში მონაწილეობაზე გახარიას პარტიის უარი და ის, თუ როგორ „გააქციეს" ექსპრემიერი გიორგი გახარია ქვეყნიდან.
მმართველი პარტიის მიერ ინიცირელი გრანტებზე და პოლიტიკურ საქმიანობასთან დაკავშირებული საკანონმებლო პაკეტის განხილვა პარლამენტში უკვე დაიწყო. „ოცნებაში" აცხადებენ, რომ კრიტიკის მიუხედავად, ამ საკითხზე პოზიციის შერბილებას არ აპირებენ და იმოქმედებენ პრინციპით „ძალღლი ყეფს, ქარავანი მიდის". ეს მიდგომა პირველ რიგში დასავლეთს ეხება, თუმცა, როგორც ანალიტიკოსები „რეზონანსთან" აცხადებენ, „ოცნების" ზოგიერთმა ბოლო ხისტმა გადაწყვეტილებამ, მაგალითად, თსუ-სა და სტუ-ს გაერთიანების თემამ, მმართველი პარტიას რეიტინგისა და საზოგადოებრივი აზრის მხრივ „სერიოზული ზარალი" მოუტანა.
რამდენიმე წლიანი პაუზის შემდეგ, ქართულ მედიასივრცეში საჯარო პოლიტიკური დებატები გაიმართა. საუბრის თემა იყო „მმართველი პარტიის" მიერ დაანონსებული საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც ოპოზიციის მკვეთრ კრიტიკას იწვევს. როგორია პირველი შტაბეჭდილებები და რამდენად ამართლების დებატების ამ ფორმატში გამართვა?
3-5 თებერვალს არაბთა გაერთიანებული საამიროები მსოფლიო მთავრობათა სამიტს მასპინძლობს, დუბაიშია დელეგაციით საქართველოს პრემიერი ირაკლი კობახიძე. საქართველოს მთავრობის შეფასებით, სამიტი წარმოადგენს მნიშვნელოვან საერთაშორისო ღონისძიებას, რომელიც აერთიანებს მაღალი დონის პოლიტიკურ და ბიზნესწრეების წარმომადგენლებს, პრემიერის მასში მონაწილეობა კი „მნიშვნელოვან შესაძლებლობებს ქმნის, როგორც პოლიტიკური, ისე ეკონომიკური მიმართულებით".
02.02.2026
ოპოზიცია თანხმობის დოკუმენტზე მუშაობს, კონკრეტული დეტალები ჯერჯერობით არ გასაჯაროვებულა, თუმცა, პარტიებს შორის კონსულტაციები აქტიურად მიდის. ყოფილი პრემიერის გიორგი გახარიას პარტია აცხადებს, რომ შესაძლო ალიანსში არ შევა. ანალიტიკოსები არ გამორიცხავენ, რომ მასში მეხუთე პრეზიდენტო სალომე ზურაბიშვილიც ვიხილოთ.
გრანტების შესახებ კანონში ცვლილებები კვლავ განხილვის ეპიცენტრშია - დაგეგმილი ინიციატივა გრანტის განმარტებას აფართოებს და მის მიღებას მთავრობის წინასწარ ნებართვას უკავშირებს, რასაც ხელისუფლება სუვერენიტეტის დაცვად, ოპოზიცია კი პოლიტიკური თავისუფლებების შეზღუდვის მცდელობად აფასებს.
სახელისუფლებო არხები დებატებს იწყებენ - "იმედმა" ახალი ფორმატი უკვე დაანონსა, თუმცა, კატეგორიული უარი თქვა მასში "ნაცმოძრაობის" ჩართულობაზე. დებატები დაიწყო "რუსთავი 2"-ზეც, უკვე ცნობილია პირველი ეთერის სტუმრებიც, თუმცა მონაწილეობაზე პარტიამ "გახარია საქართველოსთვის" უარი თქვა.
01.02.2026
ხელისუფლების გადაწყვეტილებამ ორი სახელმწიფო უნივერსიტეტის გაერთიანებაზე ტექნიკურ უნივერსიტეტში სერიოზული პროტესტი გამოიწვია. ლექტორები და სტუდენტები მთავრობის გადაწყვეტილებას არ ეთანხმებიან და ღია წერილით „ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარეს, ბიძინა ივანიშვილსაც მიმართავენ. ასევე ჩანიშნულია სტუ-ს აკადემიური საბჭოს საგანგებო შეკრება, სადაც საკითხს განიხილავენ, რომელიც, ორშაბათს ან სამშაბათს გაიმართება. სტუ-ს რექტორმა დავით გურგენიძემ კი განაცხადა, რომ მომავალ კვირას განათლების მინისტრთან კონსულტაციები ექნება.