ოპოზიციის ნაწილი პოლიტიკური დებატების ჩატარებას ემიჯნება - „ქართული ოცნების" ინიციატივას ილუზიურად მიიჩნევენ და აცხადებენ, რომ „მორიგ ხრიკს" არ უნდა წამოეგონ. პარალელურად, ოპოზიციის სხვა წარმომადგენლები საჯარო პოლემიკაში მონაწილეობისთვის მზადყოფნას გამოხატავენ. ვინ შევა დებატებში და რას მოუტანს ეს პროცესი ოპოზიციურ ფლანგს?
23.01.2026
ზურაბ „გირჩი" ჯაფარიძის იდეა, რაც ოპოზიციური სპექტრის გაერთიანებას გულისხმობას, ნაწილმა უკვე მიიღო. მეტიც, ენმ 2028 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე საერთო სიის წარდგენის მომხრეა. ანალიტიკოსები კი ერთობის იდეას საერთოდ სკეპტიკურად უყურებენ.
პოლიტიკური დებატების ჩატარების თემა დღის წესრიგში დაბრუნდა - ხელისუფლების წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ პოლიტიკური დისკუსიების შეწყვეტა „გარედან დაკვეთილია", ოპოზიციის ნაწილი კი დებატებისთვის მზადყოფნას გამოხატავს. ვინ და რა ფორმატში შევა საჯარო პოლემიკაში და გადაიქცევა თუ არა დებატების ინიციატივა რეალურ პროცესად, თუ ეს მხოლოდ პოლიტიკურ იმიტაციაა?
პრემიერი ირაკლი კობახიძე აანონსებს, რომ 2036 წლის ჩათვლით გაიწერება გეგმა, სადაც აისახება კონკრეტული პრიორიტეტები და ქმედებები. მთავრობის მეთაურის თქმით, ეს იქნება 11-წლიანი გეგმა, რომელშიც შევა კონკრეტული პრიორიტეტები და ქმედებები, რომელთა საფუძველზეც მიზნები უნდა შესრულდეს.
22.01.2026
პოლიტოლოგი იგორ კვესელავა ფიქრობს, რომ ფასების დარეგულირება სწორი გადაწყვეტილებაა, მაგრამ დაგვიანებული. აცხადებს, რომ ახლა მთავარია ამას როგორ მოახერხებენ და ეჭვი ეპარება, განახორციელონ. მიაჩნია, რომ ხელისუფლების წარმომადგენლების განცხადებები, თითქოს ევროპას ამა თუ იმ საკითხში ვუსწრებთ, გამაღიზიანებელია და მთავრობას თავშეკავებისკენ მოუწოდებს.
დავოსის მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმზე აზერბაიჯანის პრეზიდენტის განცხადებამ სომხეთიდან აზერბაიჯანის გავლით შესაძლო სატრანზიტო დერეფნის გახსნაზე, თბილისში მწვავე პოლიტიკური რეაქცია გამოიწვია - ოპოზიცია ხელისუფლებას საქართველოს სტრატეგიული როლის შესუსტებაში ადანაშაულებს, ხოლო მმართველი გუნდი ამტკიცებს, რომ ქვეყნის სატრანზიტო მნიშვნელობა კვლავ უალტერნატივოა.
პრემიერ ირაკლი კობახიძის მიერ დაანონსებულ ინიციატივას პროდუქტებზე ფასების შემცირების შესახებ, პოლიტიკური შეფასებები უკვე მოჰყვა. ოპოზიციაში ამასაც აკრიტიკებენ და ამბობენ, რომ „ქვეყანაში არსებული მთავარი პრობლემა კორუმპირებული ხელისუფლებაა, ხოლო ფასებთან დაკავშირებული ინიციატივები შოუს ხასიათს ატარებს". პრემიერი კი ქსელური მარკეტების წარმომადგენლებს ხვდება და პრობლემებს და მათი გადაჭრის გზებს განიხილავს.
21.01.2026
დონალდ ტრამპის "მშვიდობის საბჭოს" შემადგენლობა ცნობილია, მიწვეულია მსოფლიოს 50-ზე მეტი ლიდერი, თუმცა, არ არის საქართველო. როგორც სხვადასხვა წყაროებიდან ირკვევა, ევროკავშირის ქვეყნების ძირითადი ნაწილი მოწვევაზე უარს ამბობს. მათი შეფასებით, აშშ-ის პრეზიდენტის ინიციატივა გაერო-ს როლს, როგორც კონფლიქტების მოგვარების გლობალურ ფორუმს ეჭვქვეშ აყენებს.
ოპოზიციურ ფლანგზე გაერთიანების იდეა კვლავ განხილვის საგანია, თუმცა თავად ოპოზიციის შიგნით სკეპტიციზმი არ იკლებს- ნაწილი ერთიანობის აუცილებლობაზე საუბრობს, ნაწილი კი ასეთ ფორმატს პოლიტიკურად არაეფექტურად მიიჩნევს. ოპონენტები კი უკვე აანონსებენ, რომ მორიგი გაერთიანების მცდელობა, ისევ ფიასკოთი დასრულდება.
20.01.2026
ამ კვირაში კიდევ ერთი ოპოზიციონერი ლიდერი დაუბრუნდება აქტიურ პოლიტიკურ საქმიანობას. „სტრატეგია აღმაშენებლის" ლიდერი გიორგი ვაშაძე, 7-თვიანი პატიმრობის შემდეგ, საპატიმროს 23 იანვარს დატოვებს. როგორ იმოქმედებს ვაშაძის გარეთ ყოფნა ოპოზიციის შიგნით მიმდინარე პროცესებზე და როგორ აისახება ეს ახალი ოპოზიციური ერთობის შექმნის პროცესზე?
ბოლო დღეებში იქმნებოდა მოლოდინი, რომ ნათლისღების დღესასწაულზე, 19 იანვარს, პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი აქციების დროს დაკავებულ აქტივისტებს შეიწყალებდა. საბოლოოდ აქტივისტების შეწყალება არ მოხდა, რასაც „ოცნება" იმით ხსნის, რომ დაკავებულებმა „არ მოინანიეს" ჩადენილი დანაშაული. რატომ შეიქმნა ეს მოლოდინი და როგორ წავიდოდა პროცესები, თუ შეწყალება მოხდებოდა?
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი „ღაზის მშვიდობის საბჭოს" ქმნის, რომლის მიზანიც იქნება ღაზის სექტორის აღდგენის კოორდინაცია და იქ არსებული სიტუაციის მონიტორინგი. საბჭოში გაწევრიანებაზე მოსაწვევები, არაოფიციალური ინფორმაციით, 60-ზე მეტი სახელმწიფოს მეთაურს გაეგზავნა, თუმცა, ჯერჯერობით უცნობია მიიღო თუ არა მსგავსი მოწვევა საქართველომ.