ესტონეთმა სამხრეთ კავკასიაში დიპლომატიური აქცენტები შეცვალა - ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო გადაწყვეტილებით, ელჩი მარგე მარდისალუ-კაჰარი თბილისიდან ერევანში გადადის, რასაც ესტონეთის საზოგადოებრივი მაუწყებელი ორ ქვეყანასთან, საქართველოსა და სომხეთთან, ურთიერთობების დინამიკის ცვლილებით ხსნის. საქართველოს მმართველ გუნდში ამბობენ, რომ ამით არაფერი დააკლდებათ, ოპოზიცია კი რეგიონში საქართველოს როლის დასუსტებაზე საუბრობს.
თამთა ჩაჩანიძე 14.02.2026
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი ურთიერთობების განმტკიცებისა და წინსვლის კუთხით, საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან „კონკრეტულ ნაბიჯებს" ელოდება, თუმცა დეტალები დაკონკრეტებული არაა. თავის მხრივ, „ქართული ოცნებაც" ელოდება ნაბიჯების ვაშინგტონისგან. ანალიტიკოსების აზრით, „კონკრეტულ ნაბიჯებში", დიდი ალბათობით, გათვალისწინებულია, როგორც საგარეო, ისე საშინაო ფაქტორები, მათ შორის ის,რომ ხელისუფლება დაუბრუნდეს დემოკრატიულ პრინციპებს. თავად „ოცნებისთვის" კი დამაკმაყოფილებელი იქნება, რომ საქართველო პოლიტიკური იზოლაციიდან გამოვიდეს.
„ბი-ბი-სი"- მ „ქართული ოცნების" სარჩელს უპასუხა, რომ მხარს უჭერს ბრიტანულ საზოგადოებრივ ტელევიზიაში გასულ ჟურნალისტურ გამოძიებას ე.წ. კამიტთან დაკავშირებით. მმართველ პარტიაში ადასტურებენ, რომ პასუხი „ოცნებამ" რამდენიმე დღის წინ მიიღო და საპასუხო მიმართვაზე იურისტები უკვე მუშაობენ.
ნატალია ჯვარიძე 13.02.2026
ირანს რევოლუციის 47-ე წლისთავი რეგიონში ყველა სახელმწიფომ, მათ შორის ისრაელის სტრატეგიულმა მოკავშირემ, აზერბაიჯანმაც მიულოცა. თუმცა თბილისში, ირანის საელჩოს მიღებაზე საგარეო საქმეთა მინისტრის დასწრებამ და ირანის დროშის ფერებში განათებულმა მთაწმინდის ანძამ ოპოზიციაში უზომო ისტერია გამოიწვია. ცეცსლს ნავთი ისრაელის საელჩოს განცხადრბამ დაასხა, რომელშიც დიპლიმატიურმა მისიამ საქართველოს მთავრობას პასუხი მოსთხოვა.
სტუდენტური პროტესტი განათლების რეფორმის წინააღმდეგ ახალ ფაზაში გადადის - 15 თებერვალს დაგეგმილი აქციის ფონზე, იკვეთება დაპირისპირება სახელმწიფოს განათლების პოლიტიკასა და აკადემიური წრეების მოთხოვნებს შორის, მაშინ როცა უნივერსიტეტებში მისაღები კვოტები მკვეთრად შემცირდა.
პარლამენტის თავმჯდომარე ევროპელ მოხელეებს კიდევ ერთხელ აკრიტიკებს, განსაკუთრებული წყრომა კი, ისევ და ისევ, გერმანიის საელჩომ და პირადად ელჩმა დაიმსახურა, მათ ქმედებებს სამარცხვინო უწოდა და აღნიშნა, რომ მათი მიზანი რადიკალების დახმარებით ხელისუფლების დამხობაა. ამბობს, რომ ქართველი ხალხის ნების გარეშე საქართველოს პოლიტიკაში ფული არ უნდა დაიხარჯოს.
თამთა ჩაჩანიძე 12.02.2026
ახალი კონცეფციით გათვალისწინებული სტუდენტების მიღების კვოტები უნივერსიტეტებში, პლასტიკურ პროდუქციაზე შეზღუდვები, ავტომობილების იმპორტი, "იგლ ჰილსის" პროექტი, ეკონომიკა და ბიუჯეტი - ეს იმ თემების ჩამონათვალია, რომელზედაც პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ 12 თებერვლის მთავრობის სხდომაზე განიხილა.
მარიამ ვეკუა 12.02.2026
ხორვატიის პრეზიდენტის, ზორან მილანოვიჩის საქართველოში ვიზიტი პოლიტიკური და ეკონომიკური გზავნილებით დატვირთული აღმოჩნდა - ათონელის სასახლეში გამართულ ბრიფინგზე მან საქართველოს მაღალი ეკონომიკური ზრდა შეაქო, ქვეყნის მიმართ „მორალურ შანტაჟზე" ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ხორვატიული ბიზნესი საქართველოს ბაზრით სერიოზულად ინტერესდება, მაშინ როცა ევროკავშირის შიგნით საქართველოს მიმართ ერთიანი და მყარი პოზიციის არარსებობაზეც გაამახვილა ყურადღება.
"ადამიანის უფლებების მდგომარეობის გაუარესება", "განსხვავებული აზრის ჩახშობა", "ანტიდემოკრატიული კანონები", "დემოკრატიული უკუსვლა", "ტრამპის მარშრუტის მიღმა დარჩენილი საქართველო" - ეს იმ თემების მოკლე ჩამონათვალია, რომლებზეც ჰელსნიკის კომისიის საინფორმაციო სესიაზე იმსჯელეს საქართველოს შესახებ.
ნატალია ჯვარიძე 12.02.2026
განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი, გივი მიქანაძე განათლების სისტემაში რეფორმებს აანონსებს. მისი ინფორმაციით, წელს სახელმწიფო უნივერსიტეტებში მისაღები კონტინგენტი დაახლოებით, 2 000-ით გაიზრდება და 21 300-ით განისაზღვრება - ამას დაემატება პროფესიულ პროგრამებზე მისაღები დაახლოებით, 10 000 სტუდენტი.
თამთა ჩაჩანიძე 11.02.2026
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, მამუკა მდინარაძე სამდღიანი სამუშაო ვიზიტით აშშ-ში იყო კოლეგების მიწვევით. დამატებითი დეტალები უცნობია და ოპოზიცია დეტალებს ითხოვს, თუ რა მიზნებისთვის გაემგზავრა აშშ-ში მდინარაძე და ვისთან ჰქონდა შეხვედრები.
მარიამ ვეკუა 11.02.2026
პერსონალური სანქციების საკითხზე საქართველოში გაზრდილი მოლოდინების ფონზე, გერმანიის ელჩი პეტერ ფიშერი მკაფიო გზავნილს აგზავნის - ევროკავშირი და მისი წევრი ქვეყნები სანქციებს მხოლოდ მკაცრი სამართლებრივი საფუძვლების არსებობის შემთხვევაში აწესებენ და არა პოლიტიკური სიმპათაი-ანტიპათიის მიხედვით. ანალიტიკოსთა ნაწილი ამას ოპოზიციისათვის „ცივ შხაპად" მიიჩნევს.