ჰელსინკის კომისიამ საქართველოს შესახებ 28 იანვარს დაგეგმილი ბრიფინგი გადადო უამინდობის მიზეზით - ამის შესახებ ბრიფინგამდე საათებით ადრე თავად კომისიამ დაწერა. საქართველოს ხელისუფლება აცხადებს, რომ "ვაშინგტონში მზიანი ამინდია", თუმცა არაა გამორიცხული, რომ კონკრეტულ ლოკაციაზე "ამინდი ცუდია".
აშშ-ს კონგრესის თანამშრომელთა დელეგაცია საქართველოს ეწვია. თბილისში ამერიკის საელჩოს ინფორმაციით, ისინი შეხვდებიან საქართველოს ოფიციალურ პირებს და ოპოზიციის ლიდერებს, ასევე ეწვევიან დევნილთა დასახლებას წეროვანში, საქართველოში არსებული ვითარების გაცნობის მიზნით.
27.01.2026
ჰელსინკის კომისია 28 იანვარს საქართვლოში არსებული ვითარების შესახებ ბრიფინგს გამართავს. ოპოზიციის განცხადებებში იკითხება, რომ დიდია მოლოდინი ამ მოსმენასა და მის შედეგებზე, თუმცა, ანალიტიკოსები უფრო რეალისტურად არიან განწყობილი და მიაჩნიათ, რომ ეს რაიმე ხელშესახებ ცვლილებებს არ გამოიწვევს.
იმ ფონზე, როდესაც ოპოზიციური პარტიების ნაწილი ახალ ერთობაზე საუბრობსა და შესაბამის დოკუმენტს ამზადებს, ოპოზიციური ფლანგზე კიდევ ერთი პოტენციური ალიანსის კონტურები იკვეთება. ექსპრემიერ გიორგი გახარიას პარტიაში აცხადებენ, რომ მათ თავისი დამოუკიდებელი გზა აქვთ, თუმცა, თუ ვინმესთან თანამშრომლობას განიხილავენ, ეს მხოლოდ „ლელო" იქნება.
კორუფციის ბრალდებით ყოფილი მაღალჩინოსნების დაკავება გრძელდება. ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა ამჯერად ჯანდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე ილია ღუდუშაური დააკავა. რას ნიშნავს ეს ახალი დაკავება და შეგვიძლია თუ არა ვისაუბროთ კორუფციული სკანდალებისა და ყოფილ მაღალჩინოსანთა დაკავებების ახალ ტალღაზე?
თითქმის 4-წლიანი პაუზის შემდეგ, უკრაინას საქართველოში კვლავ ეყოლება საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი. შესაბამის განკარგულებას პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ 26 იანვარს მოაწერა ხელი. მმართველ გუნდში ფიქრობენ, რომ ამით უკრაინამ საქართველოსთან ურთიერთობების გადატვირთვა დაიწყო. ამ მოსაზრებას ანალიტიკოსებიც ეთანხმებიან.
26.01.2026
ხელისუფლება, ენმ-სთან, "ახალთან" და "ლელო - ძლიერ საქართველოსთან" დებატებზე ფაქტობრივად უარს ამბობს - "ქართულ ოცნებაში" მიაჩნიათ, რომ "ასაკრძალი პარტიების" წარმომადგენლებთან დებატებში შესვლა "ლეგიტიმური არაა", ამასთან, დასძენენ, რომ ამ პარტიებთან "ეთერი უსაფრთხო არაა".
ოპოზიციური პარტიების გაერთიანების თემა კვლავ აქტიურ ფაზაშია რვა პოლიტიკური ძალა ერთიანი სამოქმედო გეგმის ირგვლივ კონსოლიდაციას ცდილობს, თუმცა პროცესს თავიდანვე აკლია სრული კონსენსუსი. მმართველ გუნდში კი ამბობენ, რომ ოპოზიციონერების მცდელობას სერიოზულად არ აღიქვამენ და მორიგ მცდელობას, ისევ მორიგ კრახად აფასებენ.
ოპონენტებთან დებატები, ფასების შემცირება, აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტის ჯეი დი ვენსის თებერვლის ვიზიტი სამხრეთ კავკასიაში, საქართველოზე ჰელსინკის კომისიის დაგეგმილი მოსმენა - ეს იმ თემების მოკლე ჩამონათვალია, რაზედაც პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ გაამახვილა ყურადღება მიმდინარე შიდა და საგარეო პროცესებზე საუბრისას.
25.01.2026
ევროკავშირსა და ნატო-ში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით პლებისციტის ჩატარების იდეით კიდევ ერთი პროსახელისუფლებო ჯგუფი გამოდის - ჯონდი ბაღათურიას მიერ შექმნილმა საინიციატივო ჯგუფმა მთავრობის ადმინისტრაციაში გასულ კვირას დაარეგისტრირა შესაბამისი მიმართვა. ანალიტიკოსები ფიქრობენ, რომ ხელისუფლება იგივენაირად დააიგნორებს ამ მოწოდებას, როგორც გასული წლის აგვისტოში „ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს" იგივე შინაარსის მიმართვას.
ოპოზიცია მომავალი ერთობისთვის კონკრეტულ წესებსა და მიმართულებებზე დაფუძნებულ დოკუმენტს ამზადებს. მათი განცხადებით, მიზანი მხოლოდ ფორმალური გაერთიანება არ არის და საუბარია გამძლე ერთობაზე, რომელიც ძლიერი ოპოზიციური თანამშრომლობის გარანტი უნდა გახდეს. რა წესებს შეიძლება დაეფუძნოს ახალი ერთობა და რა უშლიდა ოპოზიციურ ძალებს აქამდე ხელს?
24.01.2026
აშშ-ის ვიცე-პრეიდენტი ჯეი დი ვენსი აზერბაიჯანსა და სომხეთს ეწვევა. ვიზიტი „ტრამპის მარშრუტის" განვითარების ფარგლებშია დაგეგმილი. ის ფაქტი, რომ სამხეთ კავკასიაში სტუმრობისას აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტი საქართველოს გვერდს აუვლის და ზოგადად, ამ ვიზიტთან და რეგიონალურ პროექტებთან დაკავშირებით გაკეთებულ ოფიციალურ განცხადებებში საქართველო ნახსენები არ არის, ხელისუფლების ოპონენტებს კრიტიკის საფუძველს აძლევს. ანალიტიკოსთა ნაწილი კი მიიჩნევს, რომ საქართველო პრაქტიკულად გაქრა აშშ-ის პოლიტიკური რადარებიდან, რაც სერიოზული პრობლემაა.