"ქართული ოცნება" უკვე მუშაობს მისი დეპუტატების ინიციატივაზე, რომ სანქციები, მათ შორის სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობა დაეკისროთ იმ პირებს და ჯგუფებს, რომლებიც კონსტიტუციური ორგანიების ლეგიტიმაციას საჯაროდ არ აღიარებენ. პრემიერი ირაკლი კობახიძის სურვილია, რომ პარლამენტმა "რაც შეიძლება მალე მიიღოს შესაბამისი კანონი".
07.02.2026
აშშ-ის ჰელსინკის კომისია 11 თებერვალს ბრიფინგს გამართავს, თემაზე - „ქართული ოცნების" მიერ განსხვავებული აზრის მზარდი ჩახშობა". ამის შესახებ ინფორმაციას თავად ჰელსინკის კომისია ავრცელებს. ანალიტიკოსები არ გამორიცხავენ, რომ „ქართულ ოცნებას" მკაცრად გააკრიტიკებენ.
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე კვირის მთავარ პოლიტიკურ და სოციალურ საკითხებს ერთიან გზავნილად აყალიბებს - ხელისუფლება საუბრობს განათლების სისტემის „არსებით გარდაქმნაზე", ფასების შემცირების აუცილებლობაზე და კონსტიტუციური წესრიგის დაცვაზე, მაშინ როცა მისი განცხადებები ევროპულ ბიუროკრატიაზე, ეკონომიკურ რეფორმებსა და სტრატეგიულ პარტნიორობაზე ქვეყნის შიდა და საგარეო პოლიტიკურ დღის წესრიგს ერთდროულად ეხება.
06.02.2026
„ქართული ოცნება" მზადაა „საჭიროების შემთხვევაში"„ ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს" მიერ შეთავაზებულ დებატებში ჩაერთოს, რომელიც საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესს ეხება. ოპოზიცია დარწმუნებულია, რომ მმართველი პარტია ინიციატორი ჯგუფის სახელით საუბრობს და რომ მიზანი კონსტიტუციიდან 78-ე მუხლის ამოღებაა.
ენმ-ის პოლიტსაბჭოს თავმჯდომარე, პატიმრობაში მყოფი ლევან ხაბეიშვილი სასამართლო სხდომაზე ოპოზიციას მკვეთრად დაუპირისპირდა. მან პოლიტიკურ პარტიებს აქტიურობისკენ მოუწოდა და მიმართა, რომ საკუთარ ხალხს მოუსმინონ. ამასთან, უკმაყოფილება გამოთქვა იმაზე, რომ ყველაზე შეიძლება გირაოს გამოყენება, მის გარდა.
„ქართულ ოცნებაში" ამბობენ, რომ ევროსაბჭომ საქართველოს უცხოური ჩარევის წინააღმდეგ ბრძოლისთვის გამოცდილების გაზიარება სთხოვა და ფაქტიურად „ყინულიც დაიძრა". თუმცა, ოფიციალურ დოკუმენტში ვკითხულობთ, რომ შესაბამისი მიმართვა ევროპის საბჭოს ყველა წევრ ქვეყანას გაეგზავნა და ანალიტიკოსთა ნაწილის თქმით, ეს ჩვეულებრივი პროცედურული ამბავია.
სტუ-სა და თსუ-ს გაერთიანების საკითხი კვლავ წინააღმდეგობის ცენტრშია - დისკუსიაში ოპოზიციის ბასტიონი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტიც ერთვება და საკანონმდებლო ცვლილებებს აკადემიური ავტონომიის საფრთხედ აფასებს. მმართველ გუნდში კი განათლების ხარისხსა და რეფორმის ეფექტურობაზე საუბრობენ.
05.02.2026
პრემიერი ირაკლი კობახიძე ამტკიცებს, რომ ტექნიკურ უნივერსიტეტში ტექნიკური მიმართულება იქცა გერად და ეს უნდა შეიცვალოს, ამასთან გეგმავს, თსუ-ს აღუდგინოს ის „მდგომარეობა", რაც თავის დროზე მისმა დამაარსებელმა ივანე ჯავახიშვილმა შექმნა.
ანალიტიკოსი რამაზ საყვარელიძე ფიქრობს, რომ მართალია, ბზარი ურთიერთობებში ამერიკამ გააჩინა, გამოსწორებისკენ ნაბიჯები, პირველ რიგში, ისევ ჩვენ უნდა გადავდგათ, მასშტაბებში სხვაობის გათვალისწინებით. სტუ-სა და თსუ-ს გაერთიანების შეფასებისას კი განაცხადა, რომ მართალია ეს ნაჩქარევი გადაწყვეტილებაა, თუმცა პრობლემები რეალურად არსებობს და ალტერნატიული რეფორმის ჩარჩო, კარგი იქნებოდა, თავად სტუ-ს პროფესურასაც შემოეთავაზებინა.
„მოსკოვის მექანიზმით" გათვალისწინებული ეუთო-ს ექსპერტთა მისია დაკომპლექტების პროცესშია და ჯგუფის წევრები მუშაობას დანიშვნიდან უმოკლეს ვადაში დაიწყებენ. ჯერჯერობით უცნობია კონკრეტულად რა ფაქტები გახდა საქართველოსთან მიმართებით ამ მექანიზმის გაქტიურების მიზეზი, თუმცა მანამდე მისიის ქვეყნებმა მიუთითეს საქართველოში ადამიანის უფლებების სერიოზულ დარღვევებზე.
უკვე რამდენიმე დღეა სოც ქსელებში და მედიაში მეხუთე პრეზიდენტის შესაძლო დაკავებაზე საუბრობენ. ოპოზიციაში ფიქრობენ, რომ „არ ეყოფათ გამბედაობა" სალომე ზურაბიშვილი დაიჭირონ, ხელისუფლებაში კი მიაჩნიათ, რომ ადამიანს, რომელიც „თავს ლეგიტიმურ პეზიდენტს უწოდებს, ან პასუხი უნდა მოსთხოვო, ან განსახილველად ფსიქიატრებს გადასცე".
04.02.2026
საქართველოს ხელისუფლება კვლავ „მოთმინებით ელოდება" აშშ-ს საპასუხო რეაქციას. საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილისა და აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის შეხვედრაზე „ოცნების" მხრიდან კვლავ სუაბარი იყო სტრატეგიული პარტნიორობის სუფთა ფურცლიდან და კონკრეტული გზამკვლევით განახლებაზე.