პრემიერი ირაკლი კობახიძე კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ ხელისუფლებას აშშ-თან სტრატეგიული ურთიერთობის განახლება სუფთა ფურცლიდან სურს და სახელმწიფო მდივნის, მარკო რუბიოს მხრიდან, გაკეთებული განცხადებები აიმედებს. ამასთან, როგორც მან თქვა, რადიკალები „ატყუებენ ადამიანებს, რომ ევროკავშირის წევრი თუ გავხდებით, ხვალ ბრიუსელში ან ბერლინში გავიღვიძებთ".
რუსეთი აცხადებს, რომ მზად არის საქართველოსთან ურთიერთობის გაღრმავებისთვის - საგარეო საქმეთა მინისტრი, მიხაილ გალუზინი რუსულ მედიასთან ამბობს, რომ მოსკოვი თბილისთან კავშირების ნორმალიზებისა და დიპლომატიური ურთიერთობების აღდგენის შესაძლებლობას განიხილავს, პრემიერი ირაკლი კობახიძე კი აცხადებს, რომ ამ საკითხზე რუსეთთან კომუნიკაცია არ ყოფილა და რაიმე ცვლილების შემთხვევაში საზოგადოებას თავად აცნობებენ.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" ცნობით, 2024 წელს აქციებზე წყლის ჭავლში შერეული ნივთიერებებით დაზიანებული მოქალაქეების სახელით, საია სამართალწარმოებას იწყებს და საქართველოს პროკურატურას შესაბამისი კომუნიკაციით მიმართავს. მმართველ გუნდში ამბობენ, რომ „ქუჩაში წივილ-კივილს ყოველთვის სჯობს, რომ სასამართლოში წახვიდე და შესაბამის განაჩენს დაელოდო".
ნატალია ჯვარიძე 15.02.2026
რუსეთი საქართველოსთან დიპლომატიური ურთიერთობების აღდგენას ითხოვს. საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე მიხაილ გალუზინმა განაცხადა, რომ ეს დიდ ეკონომიკურ სარგებელს მოუტანდა საქართველოს და ქვეყნის ხელისუფლება წესით უნდა დაფიქრდეს ამაზე. რუსეთის მთავრობის ვიცე-პრემიერმა ალექსეი ავერჩუკმა კი განაცხადა, რომ მიმდინარეობს მუშაობა აფხაზეთის გავლით საქართველოსთან სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენაზე. რა გეგმა ჩანს ამ განცხადებების მიღმა და როგორი უნდა იყოს საქართველოს ხელისუფლების პოზიცია?
ოპოზიციის ერთობის დოკუმენტზე „ლელომ" საბოლოოდ უარი თქვა. „ნაცმოძრაობაში" ამ საკითხზე ისევ აზრთა სხვადასხვაობაა საბოლოო გადაწყვეტილების მიღება ვერ ხერხდება. „კოალიცია ცვლილებებისთვის" კი აცხადებს, რომ დოკუმენტის გასაჯაროების შემდეგ იმ პოლიტიკურ ძალებს, რომლებიც მასზე ხელმოწერაზე უარს იტყვიან, საზოგადოებისათვის თავისი პოზიციის ახსნა მოუწევთ.
მარიამ ვეკუა 15.02.2026
მმართველი პარტია ევროინტეგრაციის საჭიროებაზე საჯარო დისკუსიის გახსნას ცდილობს. ამ თემაზე საჯარო ტელე-დებატებია დანიშნული, თუმცა მას ბოიკოტი გამოუცხადა ოპოზიციამ და ექსპერტების ნაწილმა. ისინი მიიჩნევენ, რომ ევროკავშირსა და ნატო-ში ინტეგრაცია ქვეყნის კონსტიტუციური კურსია და არა საკამათო საკითხი.
თამთა ჩაჩანიძე 15.02.2026
ოკუპირებულ ცხინვალში ორი დღის წინ საზეიმოდ გაიხსნა რუსული პასპორტების გამცემი პუნქტი. ეს იმ ფონზე ხდება, როცა გასულ კვირას ოკუპირებულ აფხაზეთში ოფიციალურად შეწყდა რუსული პასპორტების და მართვის მოწმობების გაცემა და შესაბამისი პუნქტებიც დაიხურა. ექსპერტების შეფასებით, ეს მოსკოვმა დემონსტრაციულად გააკეთა და აფხაზებს დემონსტრაციულად სჯის.
ინტერნეტ-პორტალი
„რეზონანსის“ მედია ჯგუფის აღმასრულებელი დირექტორი:
ზვიად შვანგირაძე
ინტერნეტ-პორტალის მთავარი რედაქტორის მოადგილე:
რედაქციის ელ-ფოსტა: resonancenewspaper@yahoo.com
ელ-ფოსტა პრეს-რელიზებისა და ანონსებისათვის: