საქართველოს ხელისუფლება „ბი-ბი-სის" საგამოძიებო ფილმთან დაკავშირებით სარჩელზე მუშაობას აგრძელებს. ამის პარალელურად კი ბრიტანულმა ტელეკომპანიამ ფილმი რუსულად თარგმნა და ინტრენეტში განათავსა. ანალიტიკოსთა ნაწილი ფიქრობს, რომ ეს მიზანმიმართულად მოხდა ამ საკითხთან დაკავშირებით „ბი-ბი-სის" მიდგომას აჩვენებს. ხოლო რატომ ჭიანურდება „ოცნების" მხრიდან სარჩელის მომზადება და ზოგადად, რა პერსპექტივა აქვს ამ სარჩელს, ამაზე ანალიტიკოსებს განსხვავებული მოსაზრებები აქვთ.
27.12.2025
გიორგი გახარიას გუნდი ექსპრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს ისევ აკრიტიკებს და 4 ოქტომბრის მოვლენებზე პოლიტიკურ პასუხისმგებლობის აღებას სთხოვს. მათი შეფასებით, ამ მოვლენებში ზურაბიშვილი „სეირის მაყურებლის" როლში იყო, ხოლო აქციის უშუალო ორგანიზატორებმა კი ქვეყანაშ მშვიდობიანი პროტესტის დისკრედიტაცია მოახდინეს
დასავლეთთან ურთიერთობებში მზარდი დაძაბულობის ფონზე, ხელისუფლება „სტრატეგიულ მოთმინებაზე" საუბრობს და 2026 წელს შესაძლო გარდატეხის წლად ასახელებს, თუმცა ანალიტიკოსების შეფასებით, ეს ოპტიმიზმი რეალურ პოლიტიკურ წინაპირობებს მოკლებულია და ურთიერთობების გაუმჯობესებაზე მოლოდინი, პირიქით, სკეპტიციზმს იწვევს.
26.12.2025
ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებს ანალიტიკოსი ზაალ ანჯაფარიძე „რეზონანსთან" აფასებს და არ გამორიცხავს, რომ 4 ოქტომბრის მოვლენებზე კიდევ დაიჭირონ ხალხი. ასევე აღნიშნავს, რომ ოპოზიციაში არავითარი საინტერესო პროცესები არ მიდის.
ჩერგოლეიშვილ-ჟორჟოლიანს კვლავ „ფეისბუქ ომი" აქვთ, „ფედერალისტების" ლიდერი ბაჩო ახალაიას მეუღლეს, ანი ნადარეიშვილს ღიად ხელს ადებს, რომ 4 ოქტომბრის ე.წ. მშვიდობიან დამხობაში მართლაც მონაწილეობდა და კამპანიას საჯაროდ ეწეოდა. ამ პოსტის ე.წ. სქრინს აზიარებს ნანუკა ჟორჟოლიანი და თან ურთავს, რომ თამარ ჩერგოლეიშვილი სუს-ს ეხმარება.
25.12.2025
თავდაცვის ექსმინისტრი ბაჩო ახალაია დააკავეს. სუს-ის ინფორმაციით, ის 4 ოქტომბრის მოვლენებს ინტერნეტ აპლიკაციების მეშვეობით ხელმძღვანელობდა და იყო მთავარი ორგანიზატორი. შესაბამისი სამსახურების გამოძიების თანახმად, საქმეში ფიგურირებს ახალაიას მეუღლეც. როგორც სპეციალურად გამართული ბრიფინგიდან ირკვევა, ცოლ-ქმარს ხერბორკილები ერთდროულად დაადეს, თუმცა მოგვიანებით გაათავისუფლეს.
შსს-ს მიერ დაწესებული აკრძალვების მიუხედავად, 27 დეკემბერს, ფილარმონიიდან პარლამენტის შენობის მიმართულებით საპროტესტო მსვლელობა მოეწყობა. აქციის დაანონსებამდე ცნობილი გახდა, რომ 21 დეკემბრიდან 9 იანვრამდე აქციის დროს მსვლელობის გამართვა შეიზღუდა. ორგანიზატორების თქმით, აქციიის ძირითადი მიზანია კიდევ ერთხელ მოითხოვოს ხალხმა საერთაშორისო გამოძიება ქიმიური მოწამვლის საქმეზე.
პოლიტოლოგი იგორ კვესელავა „რეზონანსთან" ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებზე საუბრისას პრემიერის, ირაკლი კობახიძის განცხადებას, რომ უახლოეს მომავალში ფასების შემცირებაზე მუშაობა დაიწყება, დადებითად აფასებს და ამბობს, მთავარია განხორციელებადი იყოს. მეტიც, ფიქრობს, რომ ეს დაგვიანებულიც კია. ამასთან, ხაზს უსვამს, რომ ივანიშვილს საკადრო პოლიტიკა არ უვარგა და ახსენებს, რომ ყველაფერს სწორედ კადრები წყვეტენ.
24.12.2025
სუს-ის ყოფილ უფროსს, გრიგოლ ლილუაშვილს ბრალი უკვე წარედგინა, რასაც მისი ადვოკატიც ესწრებოდა. პროკურატურა კი აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდებას ითხოვს და კანონით გათვალისწინებულ ვადაში მიმართავს. ანალიტიკოსები არ გამორიცხავენ, რომ გაგრძელება ჰქონდეს პროცესს, შეეხოს სხვა ყოფილ, თუ მოქმედ მაღალჩინოსნებს და საქმე ოპოზიციური მედიების დახურვამდეც კი მივიდეს.
ოპოზიციაში კვლავ ბრძოლის ალტერნატიულ გზებზე საუბრობენ - მიაჩნიათ, რომ სიმართლე მათ მხარესაა, თუმცა, „ქართულ ოცნებას" უფრო დიდი ფიზიკური ძალა აქვს და "როცა უხეშ ფიზიკურ ძალას ეჯახები, შენც უხეშ ძალაზე უნდა იფიქრო", რაც ამ წუთას ოპოზიციას "არ აქვს".
23.12.2025
ახალ წლამდე ოთხი დღით ადრე, 27 დეკემბერს, ხელისუფლების ოპონენტებმა დიდი აქცია-მსვლელობა დაანონსეს. ეს ხდება იმ ფონზე, როდესაც საპროტესტო მსვლელობები ოფიციალურად შეზღუდულია. მიდის თუ არა გამწვავებაზე ოპოზიცია, რას აძლევს მას ეს და რა სცენარებია მოსალოდნელი?
სუს-ის ყოფილი უფროსი გრიგოლ ლილუაშვილი წინასწარი დაკავების იზოლატორშია გადაყვანილი და 11-დან 15 წლამდე პატიმრობა ემუქრება. პროკურატურა მას მილიონობით ლარის ქრთამის აღებას და იმ ქოლ-ცენტრების მფარველობას ედავება, რიმლებიც, მათივე ცნობით, ოპოზიციურ მედიას აფინასებდნენ.