თამთა ჩაჩანიძე 24.08.2025
ადგილობრივი არჩევნების დღეს, 4 ოქტომბერს დაანონსებული აქციის წინ, ბოიკოტში მყოფ ოპოზიციაში როგორც ჩანს დაპირისპირებაა. ენმ-ს პოლიტსაბჭოს თავმდჯომარე ლევან ხაბეიშვილი ბოიკოტში მყოფ დანარჩენ ოპოზიციას კვლავ ხელისუფლების „მშვიდობიანი დამხობისკენ" მოუწოდებს და თან მათ ურეიტინგო „დასაქმებულ ოპოზიციას" უწოდებს, რომლებიც ტელევიზიით „ჭკუას გვარიგებენ". რაზე მიუთითებს ეს დაპირისპირება და რა არის ოპტიმალური გამოსავალი ოპოზიციისათვის?
სუს-ის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე ანრი ოხანაშვილს მამუკა მდინარაძე შეცვლის, ოხანაშვილი კი, პრემიერ ირაკლი კობახიძის გადაწყვეტილებით, მის მრჩევლად გადავა ეროვნული უსაფთხოების საკითხებში. ამ საკადრო ცვლილებას „ოცნებაში" გლობალურ და რეგიონალურ გამოწვევებს უკავშირებენ. ოპოზიცია კი მიიჩნევს, რომ ადგილობრივ არჩევნებამდე თვენახევრით ადრე გაბხორციელებული საკადრო გადაადგილება გუნდში არსებული ქაოსისა და დაბნეულობის გამოვლინებაა.
მარიამ ვეკუა 23.08.2025
4 ოქტომბრის ადგილობრივ არჩევნებში მონაწილეთა რეგისტრაციის ვადა 10 დღეში იწურება და ამ დროისთვის ყველაზე მეტი კანდიდატი თბილისის მერის არჩევნებისთვისაა დასახელებული. ოფიციალურად ცნობილია, რომ მმართველი პარტიიდან წარდგენილ მოქმედ მერს, კახა კალაძეს „ალტ-ინფოს" დამფუძნებელ ზურაბ მახარაძე და „ლელო - ძლიერი საქართველოსა" და გიორგი გახარიას პარტიის საერთო კანდიდატი ირაკლი კუპრაძე დაუპირისპირდებიან. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, ამ სამეულს მომავალ კვირაში კიდევ ერთი დაემატება - „გირჩის" ლიდერი იაგო ხვიჩია.
თამთა ჩაჩანიძე 22.08.2025
„ოცნებაში" იმედოვნებენ, რომ ევროკავშირი უვიზო მიმოსვლას არ შეგვიჩერებს, თუმცა, მეორეს მხრივ, ვარაუდობენ, რომ სექტემბერში ევროკავშირში ისეთი განცხადებები გაკეთდება, რაც საქართველოში აჟიოტაჟს შექმნის. ჯერჯერობით უცნობია რა სახის განცხადებებს გულისხმობენ მმართველ პარტიაში, თუმცა, ანალიტიკოსთა შეფასებით, შესაძლოა სექტემბერში ევროკავშირმა ოფიციალურად გამოაცხადოს საქართველოსთან უვიზო მიმოსვლის შეჩერების კონკრეტული თარიღი.
გარკვეული პაუზის შემდეგ, მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი საჯაროდ გამოჩნდა 21 აგვისტოს თბილისში გამართულ მედიის მხარდამჭერ აქციაზე და პოლიტიკური განცხადებებიც გააკეთა. მან ირიბად მიანიშნა, რომ კვლავ აპირებს პოლიტიკურად გააქტიურებას, თუმცა მისი გეგმების შესახებ ჯერჯერობით არაფერია ცნობილი. ოპოზიციის მხარდამჭერთა ნაწილში კი მის მიმართ კრიტიკული დამოკიდებულება იზრდება. სოცქსელებში იმასაც კი წერენ, რომ ზურაბიშვილმა ვერცერთი ხელისუფლებისთვის „ვერ ივარგა" და ოპოზიციისთვის გამაერთიანებელი ფიგურაც ვერ აღმოჩნდა.
მარიამ ვეკუა 22.08.2025
გორის საკრებულოს თავმჯდომარის, დავით რაზმაძის მიერ „ნიუ იორკ თაიმსისთვის" მიცემულმა ინტერვიუმ და ამასთან დაკავშირებულმა პოლიტიკურმა სკანდალმა ექსპრემიერ გიორგი გახარიას პარტიას ახალი თავსატეხი გაუჩინა. გორის საკრებულოში ენმ-ის ფრაქციამ უკვე დაიწყო რაზმაძის იმპიჩმენტის პროცედურა და ახლა ყველას ყურადღება გახარიას პარტიაზეა მიპყრობილი, რადგან იმპიჩმენტისთვის საკრებულოში მათ ხმებს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს.
თამთა ჩაჩანიძე 21.08.2025
"ისფედი" 4 ოქტომბრის არჩევნებს არ დააკვირდება, თუმცა გააგრძელებს საარჩევნო პროცესის მონიტორინგს. მმართველ პარტიას "სულერთიას" პოზიცია აქვს ეუთო/ოდირის სადამკვირვებლო მისიის ჩამოსვლასთან დაკავშირებით და ჯერჯერობით ბოლომდე არაა ცნობილი დეტალები, თუმცა, დიდი ალბათობით არც ის დააკვირდება არჩევნებს.
მარიამ ვეკუა 21.08.2025
ბოიკოტის რეჟიმში მყოფი ოპოზიციონერების ნაწილი არჩევნებამდე ორი თვით ადრე გამოსავალს ქუჩის პროტესტში ხედავს. ისინი აცხადებენ, რომ ხელისუფლებამ სხვა ყველა გზა გადაკეტა და ერთადერთი გამოსავალი სწორედ ქუჩაა. „ენმ"-ში აქტიურად საუბრობენ მშვიდობიანი რევოლუციის საჭიროებაზეც, მმართველ გუნდში კი აცხადებენ, რომ არეულობის მოწყობისა და „მაიდნის" სცენარის გამეორების უფლებას არავის მისცემენ. აქვს თუ არა პერსპექტივა ქუჩის პროტესტს და რა შედეგებზეა ის გათვლილი.
თამთა ჩაჩანიძე 20.08.2025
აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა უკრაინა-რუსეთის მოლაპარაკებებში მისი როლის კონტექსტში საქართველოზეც გააკეთა აქცენტი. ამბობს, რომ მისი მმართველობის დროს, რუსეთს "არაფერი წაუღია". ანალიტიკოსთა ნაწილი არ გამორიცხავს, რომ ტრამპის ადმინისტრაცია უახლოეს ხანში საქართველოზეც გადმოერთოს. ნაწილი კი აცხადებს, რომ ეს პაუზა მანამდე შენარჩუნდება, სანამ ჩინეთთან ურთიერთობას არ გაარკვევს.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის 51 დეპუტატის ხემოწერით გამოქვეყნებულ დოკუმენტს "ოცნებაში" უსამართლო ზეწოლას უწოდებენ და აცხადებენ, რომ ამას "საქართველო არ დაემორჩილება". დეპუტატების განცხადებაში ნათქვამია, რომ თუ საქართველო ავტორიტარული კურსის შეცვლის საკითხში პროგრესს არ მიაღწევს, გასაჩივრდება საქართველოს დელეგაციის უფლებამოსილება და მოუწოდებენ შესაბამის სტრუქტურებს დაიწყონ საქართველოს გაძევების პროცესი.
მარიამ ვეკუა 20.08.2025
ენმ-ს ლიდერის ლევან ხაბეიშვილის მიერ დაანონსებული ინიციატივა, 4 ოქტომბერს, არჩევნების დღეს მასშტაბური აქციის ჩატარების შესახებ, ისევ აზრთა სხვადასხვაობის ეპიცენტრშია. ოპოზიციონერების ნაწილი იმავე აზრზე რჩება და 4 ოქტომბრის აქცია უპერსპექტივოდ ეჩვენებათ. თავად ენმ-ს წევრები ამბობენ, რომ ვისაც ეს ინიციატივა არ მოსწონს, მაშინ ახალი გეგმის ინიცატორები თავად გახდნენ. რა ხდება ოპოზიციაში და რას მოიტანს 4 ოქტომბრის აქცია ჯერ კიდევ გაურკვეველია.
თამთა ჩაჩანიძე 19.08.2025
საქართველოს ხელისუფლებას აშშ-სთან სტრატეგიული პარტნირობის განახლება სურს, რომელიც პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციის დროს შეჩერდა. პრემიერი ირაკლი კობახიძე ამბობს, რომ ეს უნდა მოხდეს კონკრეტული გზამკვლევისა და ორმხრივი სარგებლის საფუძველზე. რამდენად რეალურია ახლა სტრატეგიული ურთიერთობების განახლება და რა შემთხვევაში წამოვა ამაზე აშშ?