„მეგობარი აქტის" მიღების პროცესი ამ დრომდე არ დაძრულა და როგორც ცნობილია, მინიმუმ ორი სენატორი ბლოკავს. დოკუმენტის ავტორები მიიჩნევენ, რომ პროცესი უნდა დაჩქარდეს. ამის პარალელურად კი საქართველოს ხელისუფლება აშშ-ს სთავაზობს სტრატეგიული პარტნიორობის განახლებას „კონკრეტული გზამკვლევისა და ორმხრივი სარგებლის საფუძველზე".
ოპოზიციის ნაწილი რევოლუციისთვის ემზადება და ამისთვის რეგიონებში ხალხთან შეხვედრებს მართავს, მთავრობაში კი აცხადებენ, რომ „მშვიდობიანი დამხობა არ არსებობს" და ეს მოწოდება სისხლის სამართლის დანაშაულია, „რასაც შესაბამისი პასუხი გაეცემა".
შვიდი არასამთავრობო ორგანიზაციის ანგარიშების დაყადაღებაზე აჟიოტაჟი არ ცხრება. ხუთშაბათს მათმა კოლეგებმა მხარდამჭერი განცხადება გაავრცელეს, რომელსაც 53 ორგანიზაცია აწერს ხელს. მთავრობაში კი აცხადებენ, რომ ხელთ აქვთ დოკუმენტები, როგორ იძენდნენ ეს ორგანიზაციები აქციებისთვის წიწაკის სპრეისწ, რესპირატორებს, ნიღბებსა და აირწინაღებს.
27.08.2025
თბილისის მერობის კიდევ ერთი კანდიდატი ცნობილია, 4 ოქტომბერს, კახა კალაძეს და ირაკლი კუპრაძეს კონკურენციას გაუწევს იაგო ხვიჩია "გირჩიდან", გადაწყვეტილება პრაიმერიზის შედეგად მიიღეს, ვიცე-მერობის კანდიდატი სანდრო რაქვიაშვილი იქნება, პარტიაში დასახელდა თბილისის საკრებულოს დეპუტატობის კანდიდატებიც - დათო ფანჯაკიძე, გიორგი გვენეტაძე, ეკა ონიანი.
„თორნიკე რიჟვაძის პიჯაკიდან ამოღებული წერილი სწორედ მას ეკუთვნის" - ამის შესახებ ინფორმაცია ცეცხლსასროლი იარაღის დაუდევრად შენახვის საქმეზე ბრალდებულის, ალექსი ახვლედიანის ადვოკატმა ექსპერტიზის დასკვნაზე დაყრდნობით განაცხადა, თავად ბრალდებულმა ახვლედიანმა ჟურნალისტების კითხვებსაც უპასუხა და ბევრ ისეთ დეტალზე ალაპარაკდა,რომელიც ამ დრომდე უცნობი იყო.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ პროკურატურის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და 7 არასამთავრობო ორგანიზაციის საბანკო ანგარიშები დააყადაღა. ოპოზიცია და ენჯეოები პროცესს სრული მასშტაბის რეპრესიებად და პოლიტიკურ დევნად აფასებენ და აცხადებენ, რომ არგუმენტები "უსაფუძვლო და ცილისმწამებლურია".
26.08.2025
სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი არჩევნებში ჩართულ პარტიებსა და მათ ლიდერებს მოუწოდებს, რომ სიძულვილის ენის გამოყენებისგან თავი შეიკავონ, ამბობს, რომ მსგავსი ფაქტები უკვე იყო. ანალიტიკოსების განცხადებით, ჩვენს რეალობაში სიძულვილის ენად აღიქმება როგორც სალანძღავი სიტყვები, ისე ცილისწამება, რასაც არჩევნებში ჩართული მხარეები უკვე მეტ-ნაკლებად იყენებენ და თუ რა დოზით, ამაზე ანალიტიკოსებს განსხვავებული შეხედულებები აქვთ.
ორ ბანაკად გაყოფილი ოპოზიცია ხელისუფლებიასდმი კრიტიკულად განწყობილი ამორჩევლის თავის მხარეს გადაბირებას ცდილობს. ბოიკოტის რეჟიმში მყოფი პარტიები მოსახლეობას მოუწოდებენ, რომ არ მივიდნენ არჩევნებზე და 4 ოქტომბერს, არჩევნების დღეს, მასიურად გამოვიდნენ ქუჩაში. „ლელო - ძლიერი საქართველოსთვის", „გახარია საქართველოსთვის" და სხვები კი პირიქით, კამპანიის ფარგლებში ამომრჩევენს ეუბნებიან, რომ წავიდნენ არჩევნებზე და მათ მისცენ ხმა.
პარტიებმა „გახარია საქართველოსთვის" და „ლელომ" თბილისის თბილისის საკრებულოს მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატები დაასახელეს. ასევე ცნობილია მმართველი გუნდის მაჟორიტარი კანდიდატებიც. შესაბამისად, უკვე შესაძლებელია მსჯელობა, თუ თბილისის რომელ რაიონში იქნება 4 ოქტომბერს ყველაზე საინტერესო დაპირისპირება. ამ საკითხზე „რეზონანსთან" საუბრისას ანალიტიკოსების ზოგ შემთხვევაში მეორე ტურის დანიშვნას პროგნოზირებენ.
25.08.2025
ბოიკოტში მყოფი 8 ოპოზიციური პარტია 13 სექტემბერს აქცია-მსვლელობას აანონსებს თბილისის სახელწიფო უნივერსიტეტიდან პარლამენტის შენობამდე. გამოსვლა იმ პერიოდს ემთხვევა, როცა ევროკავშირმა სავარაუდოდ საპასუხო განცხადება უნდა გააკეთოს ევროკომისიის 8 რეკომენდაციაზე, რომლის შესრულებას დათქმულ 31 აგვისტომდე "ოცნება" არ აპირებს.
პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის მიერ სუს-ის ხელმძღვანელის პოზიციაზე მამუკა მდინარაძის ახალი კანდიდატად წარდგენა ოპოზიციაში მწვავე განხილვას იწვევს. ოპონენტები აცხადებენ, რომ ეს საკადრო ცვლილებები „ქართული ოცნების" შიგნით არსებულ დესტაბილიზაციაზე მიუთითებს და აღნიშნავენ, რომ მმართველი პარტია ვერ ახერხებს ძალაუფლების ვერტიკალის გამყარებას. მმართველ პარტიაში კი დამატებით დეტალებზე არ საუბრობენ. რა გახდა ამ საკადრო ცვლილებების მიზეზი და როგორ იმოქმედებს ის მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე - ეს კვლავ კითხვის ნიშნის ქვეშ რჩება.
"ქართულ ოცნებაში" გადაჭრით ვეღარ ამბობენ, რომ ევროკავშირი უვიზო მიმოსვლას ვერ შეგვიჩერებს, კვლავ აცხადებენ, რომ ეს არის "შანტაჟის იარაღი" და რომ მმართველი პარტია ამის წინააღმდეგ "ვერაფერს ვერ გააკეთებს". ოპოზიციის განცხადებით, ევროკომისიის 8 რეკომენდაციის არშესრულებაზე პასუხი აუცილებლად იქნება და აქტიური მსჯელობა სექტემბრის ბოლოდან დაიწყება.