ნატალია ჯვარიძე 14.08.2025
ოპოზიციაში მორიგი სკანდალი აგორდა. ენმ საზმაუს მარშის ერთ-ერთ ორგანიზატორს, ვახუშტი მენაბდეს „ოცნებასთან" გარიგებაში ადანაშაულებს. თავად მენაბდე ამ ფაქტს უარყოფს. ხელისუფლების ოპონენტებს შორის ამ დაპირისპირებამ სერიოზული ვნებათაღელვა და დისკუსია გამოიწვია. „ნაცმოძრაობის" წევრმა ანა წითლიძემ კი თავისი ბრალდების გასამყარებლად, მენაბდესთან დაკავშირებით დღეს დამატებითი ინფორმაცია გაავრცელა.
„ლელო ძლიერ საქართველოსა" და პარტიას „გახარია საქართველოსთვის" 4 ოქტომბრის ადგილობრივი არჩევნებისათვის თბილისის მერობის საერთო კანდიდატი ამ დრომდე დასახელებული არ ჰყავთ. ამის ფონზე, სავარაუდო კანდიდატები გახარიას პარტიის წევრი გიორგი შარაშიძე და „ლელოს" ერთ-ერთი ლიდერი ალეკო ელისაშვილი პრაქტიკულად ცალ-ცალკე აწარმოებენ წინასაარჩევნო კამპანიებს. მმართველ პარტიაში ამბობენ, რომ ისინი საერთო კანდიდატზე შეთანხმებას ვერ ახერხებენ. „ლელოს" გენმდივანმა ირაკლი კუპრაძემ კი, ბერლინში გიორგი გახარიასთან შეხვედრის შემდეგ, ჟურნალისტებთან საუბრისას ზოგადად განაცხადა, რომ მათ საერთო კანდიდატები ეყოლებათ, თუმცა თბილისი არ უხსენებია.
თამთა ჩაჩანიძე 13.08.2025
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა პირველი ანგარიში გამოქვეყნა ადამიანის უფლებებზე, სადაც საქართველოზეც არის საუბარი. 2024 წლის შემაჯამებელ დოკუმენტში ნათქვამია, რომ სანდო ცნობებით, საქართველოში ადამიანის უფლებების კუთხით მნიშვნელოვანი პრობლემებია, საუბარია ბოლო პერიოდში მიღებულ კანონებზე, დაპატიმრებებზე, გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვაზე, დაშინებაზე და ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებაზე.
ევროკომისიის 8 რეკომენდაციის შესრულების დრო იწურება, "ოცნებას" ვადა 1-ელ სექტემბრამდე აქვს, თუმცა, როგორც მმართველ პარტიაში განაცხადეს, რეკომენდაციებში ნახსენები კანონები ვერ გაუქმდება "რომც ამის ნება იყოს",რადგან პარლამენტი მუშაობას 2 სექტემბრიდან იწყებს. ამასთან, აცხადებენ, რომ რაც უფრო მეტად ახლოვდება მუნიციპალური არჩევნები, უფრო მეტადაა "მანიპულირება ვიზალიბერალიზაციის საკითხით".
ნატალია ჯვარიძე 12.08.2025
ბოიკოტის რეჟიმში მყოფი ოპოზიციის წარმომადგენლები სულ უფრო ხშირად საუბრობენ იმაზე, რომ 4 ოქტომბერს ხელისუფლებას მშვიდობიანი რევოლუციით შეცვლიან. ენმ-ის ერთ-ერთმა ლიდერმა ლევან ხაბეიშვილმა „ფეისბუკზე" გამოკითხვაც კი დაიწყო, თუ ვინ მივა 4 ოქტომბრის პოტენციურ აქციაზე. ანალიტიკოსები ამ წამოწყებას სკეპტიკურად უყურებენ. მათი შეფასებით, ხაბეიშვილის გამოკითხვა მიანიშნებს იმაზე, რომ, სავარაუდოდ, ენმ ასე ტესტავს, თუ რამდენი ხალხია მზად ამ პროცესში ჩასართველად.
ადგილობრივ არჩევნებამდე თვენახევრით ადრე მმართველი პარტია საკმაოდ თავდაჯერებულია. ხელისუფლების წარმომადგენლები 64-ვე ოლქში სრულ გამარჯვებას ელიან, თუმცა აქვე იმაზეც საუბრობენ, რომ 4 ოქტომბრის არჩევნებს განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებენ. ოპოზიციის ნაწილის ბოიკოტის ფონზე, ანალიტიკოსთან უმრავლესობაც მიიჩნევს, რომ „ოცნება" ყველა რეგიონში წარმატება ელის და ამ ეტაპზე მმართველი პარტიის საარჩევნო კამპანიაში მისი საპატიო თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშილის ჩართვის საჭიროება არ ჩანს.
თამთა ჩაჩანიძე 12.08.2025
დედაქალაქის მოქმედი მერის, კახა კალაძის პირველი კონკურენტი 4 ოქტომბრის ადგილობრივ არჩევნებზე უკვე ოფიციალურად ცნობილია. „ალტ ინფომ", რომელიც არჩევნებში მონაწილეობს სახელით „კონსერვატორები საქართველოსთვის" თბილისის მერობოს კანდიდატად ზურაბ მახარაძე დაასახელა. მანამდე, ცესკო-მ მათ ლოტოტრონის პრინციპით საარჩევნო ნომერიც (N3) მიანიჭა. როგორც თავად აცხადებენ, ბრძოლას აპირებენ დედაქალაქის და რეგიონების საკრებულოებშიც.
თამთა ჩაჩანიძე 11.08.2025
პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი აცხადებს, 17 წლის წინ 12 აგვისტოს ევროკავშირის შუამავლობით ხელმოწერილი ცეცლის შეწყვეტის 6-პუნქტიანი გეგმა რუსეთს დღემდე არ შეუსრულებია, რომელთაგან ერთ-ერთი თავი იყო რუსული ჯარების გაყვანა საწყის პოზიციებზე.
"ოცნებაში" აცხადებენ, რომ ადგილობრივი თვითმმართვლობის არჩევნები "კონკურენულ გარემოში" გაიმართება. ამასთან, პრემიერი ირაკლი კობახიძე წინასწარ აანონსებს, რომ პარტიის ერთ-ერთი მიზანი და ამოცანაა, 64-ივე მუნიციპალიტეტში, როგორც მერის, ისე საკრებულოს არჩევნების მოგება.
ნატალია ჯვარიძე 10.08.2025
ორშაბათს, მმართველი პარტია მთელი ქვეყნის მასშტაბით წარადგენს მერობის კანდიდატებს. საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი, მამუკა მდინარაძე კი აცხადებს, რომ მოქმედი მერების დაახლოებით ნახევარი შეიცვლება. ანალიტიკოსების ამის რამდენიმე მიზეზს ასახელებენ, მათ შორის არის საკადრო წმდენის გაგრძელებას.
თამთა ჩაჩანიძე 10.08.2025
„ნაცმოძრაობამ“ საარჩევნო ნომერი დაკარგა, პარტია 20 წელზე მეტია ყველა არჩევნებში N5-ით გამოდის და ფაქტიურად, ეს თავის ერთგვარ ბრენდადაც აქცია. რამდენიმე დღის წინ ენმ-მ და „კოალიციამ ცვლილებებისათვის“, რომელთაც 4 ოქტომბრის ადგილობრივი არჩევნებისთვის ბოიკოტი აქვთ გამოცხადებული, ცესკოს ოფიციალურად მიმართეს საარჩევნო ნომრები შენარჩუნების თხოვნით, თუმცა, 9 აგვისტოს ცესკო-მ მათი ნომრები ლოტოტრონის პრინციპით გაანაწილა და სხვა პარტიებს მიაკუთვნა. აღსანიშნავია, რომ დაახლოებით მსგავსი რამ 13 წლის წინ თავად ხელისუფლებაში მყოფმა ენმ-მ გაუკეთა „ქართულ ოცნებას“.
თამთა ჩაჩანიძე 09.08.2025
ისტორიული დღე სამხრეთ კავკასიისთვის - 8 აგვისტოს თეთრ სახლში აშშ-ის, აზერბაიჯანისა და სომხეთის ლიდერებმა სამი მნიშვნელოვანი შეთანხმება გააფორმეს, რომლის მიხედვით, სომხეთი და აზერბაიჯანი 35 წლიან კონფლისტს დაასრულებენ ურთიერთობების აღდგენის პერსპექტივით, ზანგეზურის დერეფანს კი აშშ განავითარებს. ამასთან, ვაშინგტონი ერევანსა და ბაქოსთან ურთიერთობების ახალ ეტაპზე გადასვლას აანონსებს.