„ლელო - ძლიერმა საქართველომ" და პარტიამ „გახარია საქართველოსთვის" თბილისის მერობის ერთიან კანდიდატად „ლელოს" გენერალური მდივანი, ირაკლი კუპრაძე დაასახელეს. 18 აგვისტოს გამართულ ღონისძიებაზე კუპრაძემ რუსულ გავლენებსა და უსამართლობასთან ბრძოლა დააანონსა. ამ გადაწყვეტილებას მყისვე მოჰყვა პოლარიზებული შეფასებები - ოპოზიციის ნაწილი კუპრაძის კანდიდატურას „კატასტროფულ შეცდომად" აფასებს, მმართველ პარტიაში კი გამარჯვებაზე ისევ თავდაჯერებულად საუბრობენ.
18.08.2025
"ქართული ოცნებისთვის" "სულერთია" დააკვირდება თუ არა ეუთო/ოდირი ადგილობრივ არჩევნებს. მმართველ პარტიაში დარწმუნებულები არიან, რომ ყველა შემთხვევაში, 64-ივე მუნიციპალიტეტში ობიექტურად მოიგებენ, თავის მხრივ ბოიკოტში მყოფ ოპოზიციას საკუთარი გეგმები აქვს.
დროის ლიმიტი იწურება - 31 აგვისტო საქართველოსთვის ევროკავშირის რეკომენდაციების შესრულების ბოლო ვადაა, ანალიტიკოსები ამბობენ, რომ პოლიტიკური კონიუქტურის და პროცედურების გაწელილობის გამო მნიშვნელოვანი ცვლილებები არჩევნებამდე მოსალოდნელი არაა, აღნიშნავენ, რომ უვიზო მიმოსვლის შეჩერების პროცედურები შესაძლოა წლის ბოლომდე გაიწელოს.
რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახური საქართველოს ისევ ადანაშაულებს "ყირიმის ხიდზე ტერაქტის მცდელობაში" უკრაინის ხელშეწყობისთვის. მათი მტკიცებით, სედანის ტიპის ავტომობილი, რომელშიც "მძლავრი თვითნაკეთი ბომბი იდო" უკრაინიდან ოკუპირებულ ყირიმში რამდენიმე სატრანზიტო ქვეყნის, მათ შორის საქართველოს გავლით გადავიდა.
17.08.2025
თუ უკრაინის ომთან დაკავშირებით მოლაპარაკებებიდან რუსეთი მოგებული გამოვა და უკრაინის ტერიტირიებს დაიკანონებს, ეს გავლენას მოახდენს საერთაშორისო სამართალზე დამყარებულ წესიგზე და პრეცედენტს შექმნის თანამედროვე ეპოქაში, რომ ძალით საზღვრების შეცვლა შესაძლებელია. ეს კი საკმაოდ სერიოზულ გამოწვევებს აჩენს ისეთი ქვეყნებისთვის, და მათ შორის საქართველოსთვის, რომლებსაც დღეს ტერიტორიული დავები, ან ტერიტორიული მთლიანობის პრობლემა აქვთ. ამის შესახებ „რეზონანსთან“ ანალიტიკოსები საუბრობენ და მიმდინარე მოლაპარაკების საქართველოზე ასახვის სხვადასხვა სცენარებს განიხილავენ.
ენმ 4 ოქტომბრის აქციისათვის ნიადაგს ამზადებს - პერიოდულად პარტიის ლიდერების მიერ კეთდება განცხადებები ამ თარიღთან დაკავშირებით და პარალელურად სოციალურ ქსელში ატარებენ გამოკითხვას. ანალიტიკოსთა შეფასებით, ეს არა რეალური მოქმედება, არამედ აქტოვობის იმიტაციაა. მათი ნაწილის აზრით, ენმ აცნობიერებს, რომ 4 ოქტომბრის ადგილობრივი არჩევნებისათვის ბოიკოტის გამოცხადებით შეცდომა დაუშვა და ახლა არჩევნების დღეს აქციის ორგანიზებით ცდილობს ამ შეცდომის გამოსწორებას.
16.08.2025
ალასკის სამიტი ხელშესახები შედეგის გარეშე დასრულდა. კრემლის პროპაგანდისტები ზეიმობენ პუტინის „დიპლომატიურ გარღვევას" და იმ სიბოლოებზე საუბრობენ, რომელიც შეხვედრისას ყველასთვის თვალშისაცემი იყო. დასავლელი მიმოხილველები კი არ გამორიცხავს, რომ ტრამპმა სამშვიდობო შეთამხმების მისაღწევად ზელენსკიზე ზეწოლა გაზარდოს.
15.08.2025
მუნიციპალურ არჩევნებში ჩართული ბარიერგადალახული ოპოზიციის ნაწილი განსაკუთრებით შემართებითაა და "ოცნებისთვის" დედაქალაქის "გამოგლეჯვასაც" კი აპირებს, თუმცა, ჯერჯერობით "გახარია საქართველოსთვისა" და "ლელოს" შორის თბილისის მერობის საერთო კანდიდატზე შეთანხმება ვერ ხერხდება.
ადგილობრივი თვითმართველობის არჩევნებამდე ორი თვეზე ნაკლებია დარჩენილი და ოპოზიციის ნაწილს იმედი აქვს, რომ საზოგადოების მნიშვნელოვანი ნაწილი უარს იტყვის არჩევნებზე მისვლასა და ხმის მიცემაზე. ოპოზიციის მეორე ნაწილი კი წინასაარჩევნო კამპანიაშია ჩართული. მმართველი პარტიის კანდიდატები და საარჩევნო პროგრამა უკვე ცნობილია.
ექვსი არასამთავრობო ორგანიზაცია აცხადებს, რომ ანტიკორუფციული ბიურო მათ "ფარა"-ს დარღვევაში ადანაშაულებს და სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობით ემუქრება. ამაზე რაჟდენ კუპრაშვილის უწყებას ჯერჯერობით საპასუხო განცხადება არ გაუკეთებია. მანამდე,"საფარი" ამბობდა, რომ მათი ბენეფიციარების სენსიტიური ინფორმაციის გასაჯაროების საფრთხე იყო, ამიტომაც "არქივის დიდი ნაწილი გაანადგურეს".
14.08.2025
პროსახელისუფლებო მოძრაობა „ერთიანი ნეიტრალური საქართველო" „ოცნებას" მიმართავს, რომ 4 ოქტომბერს მუნიციპალურ არჩევნებთან ერთად, ევროინტეგრაციის საკითხზე პლებისციტი ჩაატაროს. მმართველ პარტიაში ამბობენ, რომ „პლებისციტის საჭიროება არ უნდა დადგეს", თუმცა მის ჩატარებასაც უშვებენ. ამავე დროს, ხელისუფლება ისევ 2028 წლისთვის ევროკავშრის წევრობისათვი მზადყოფნაზე აკეთებს განცხადებებს და მთავრობა ევროინტეგრაციის გეგმის შესრულებას აგრძელებს. რა ფარული მიზნები შეიძლება ჰქონდეს ბოიკოტის ფონზე პლებისციტის იდეის შემოტანას?
ოპოზიციაში მორიგი სკანდალი აგორდა. ენმ საზმაუს მარშის ერთ-ერთ ორგანიზატორს, ვახუშტი მენაბდეს „ოცნებასთან" გარიგებაში ადანაშაულებს. თავად მენაბდე ამ ფაქტს უარყოფს. ხელისუფლების ოპონენტებს შორის ამ დაპირისპირებამ სერიოზული ვნებათაღელვა და დისკუსია გამოიწვია. „ნაცმოძრაობის" წევრმა ანა წითლიძემ კი თავისი ბრალდების გასამყარებლად, მენაბდესთან დაკავშირებით დღეს დამატებითი ინფორმაცია გაავრცელა.