პრემიერმა ირაკლი კობახიძემ საკონსტიტუციო სარჩელზე საუბრისას მთავარი გზავნილები გააჟღერა, ისაუბრა ქვეყნის სუვერენიტეტზე, პოლიტიკური პროცესის პოლარიზაციასა და ოპოზიციური პარტიების პასუხისმგებლობაზეც, იმაზეც, რატომ, არ არის ასაკრძალთა სიაში ექსპრემიერ გიორგი გახარიას პარტია.
29.10.2025
პარტიების არძალვაზე „ოცნების" ინიციატივას საერთაშორის გამოხმაურებები მოჰყვა. ბოლო ყველაზე თვალშისაცემი რეაქცია ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის განცხადებაა, ის მმართველ პარტიას მოუწოდებს სარჩელს გადახედოს, რადგან ოპოზიციის აკრძალვა ერთპარტიული დიქტატურის დამყარებას გამოიწვევს, რაც ევროპის საბჭოს წევრობასთან შეუთავსებელია.
მმართველი პარტიის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოში სამი პარტიის აკრძალვის მოთხოვნით სარჩელის შეტანა ოპოზიციურ ფლანგზე „მომაკვდავი პოლიტიკური პროცესის გამოცოცხლების" შანსს ქმნის. ამის შესახებ ენმ-ის ლიდერები საუბრობენ და ოპოზიციის ახალ გაერთიანებაზე მიანიშნებენ. ამ მოსაზრებას ნაწილობრივ ანალიტიკოსებიც ეთანხმებიან და არ გამორიცხავენ, რომ ამ სარჩელმა ენმ-ის წიაღიდან გამოსულ პარტიებს გაერთიანებისკენ უბიძგოს.
საკონსტიტუციო სასამართლო საინტერესო იურიდიული კაზუსის წინაშე აღმოჩნდა - პარტია „ლელო" იმ კანონების არაკონსტიტუციურად ცნობას ითხოვს, რომლის საფუძველზეც მმართველმა პარტიამ „ლელოს" აკრძალვის მოთხოვნით საკონსტიტუციო სარჩელი აღძრა. კონსტიტუნაციონალისტი ვახტანგ ხმალაძე აცხადებს, რომ ეს ორი სარჩელი გავლენას მოახდენს ერთმანეთზე.
28.10.2025
„ქართული ოცნების" მიერ დაანონსებული ასაკრძალი პარტიების სია არც ისე გრძელი აღმოჩნდა. საკონსტიტუციო სარჩელში მხოლოდ სამი პარტიაა მოხსენიებული - ენმ, „ლელო" და „ახალი" („კოალიცია ცვლილებებისათვის"). კონკრეტული პოლიტიკოსებისათვის ინდივიდუალური შეზღუდვების დაწესებაზე კი მმართველი პარტია უარს ამბობს. სარჩელის დეტალებზე 28 ოქტომბერს ჟურნალისტებთან პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმაც ისაუბრა და მასში შეტანილი ცვლილებების მიზეზებიც დაასახელა.
ქვეყანაში მიმდინარე პროტესტში ჩართული 7 პარტია ბრძოლის ახალ ეტაპს აანონსებს, შემდგომი მოქმედების 10-პუნქტიან გეგმასაც აქვეყნებს, რომელიც „თავისუფლების მოედნის" შეფასებით, ორ საყრდენზე დგას - ერთის მხრივ ხალხთან მუშაობა, მეორეს მხრივ კოორდინაცია საერთაშორისო პარტნიორებთან და დამოკრატიული ზეწოლის გაძლიერება ხელსუფლებაზე.
„ქართული ოცნება" ექსპრემიერ გიორგი გახარიას პარტიის 12 წევრს პარლამენტში მწვავე კრიტიკით დახვდა. გაიმართა პირველი დებატებიც, თუმცა დეპუტატები აკადემიური ჩარჩოებიდან არ გასულან. ანალიტიკოსები მიიჩნევენ, რომ ცხარე სიტყვიერ დაპირისპირებებს პარლამენტის შემდგომ სხდომებზეც უნდა ველოდოთ, თუმცა ეს მალე ჩაივლის. პარტიის „გახარია საქართველოსთვის" პარლამენტში შესვლას კი ისინი არ მიიჩნევენ პოლიტიკური პროცესების ქუჩიდან პარლამენტში გადანაცვლების დასაწყისად.
27.10.2025
ოპოზიციური პარტიები და პარტიებთან დაკავშირებული ლიდერები ქვეყანაში მიმდინარე პროტესტის სადავეების ხელში აღებას კვლავ ცდილობენ. ხშირად ისინი სცენაზე გამოსვლასაც კი ერიდებოდნენ, რადგან მათ არაერთ ასეთ განცხადებას სტვენითა და შეძახილებითაც კი შეხვდნენ პროტესტის მონაწილეები.
„ძლიერი საქართველო - ლელო" საკონსტიტუციო სასამართლოს კონსტიტუციური სარჩელით მიმართავს და „ქართული ოცნების" მიერ პარტიების აკრძალვის შესახებ მიღებული კანონის არაკონსტიტუციურად ცნობას მოითხოვს, შემდეგ უკვე სტრასბურგის სასამართლოში წასვლას აპირებენ. მმართველ პარტიაში კი ამბობენ, რომ ამ საკითხზე სადავო არაფერია.
ექსპრემიერ გიორგი გახარიას ხალხის პარლამენტში დაბრუნება ისევ განხილვის ეპიცენტრშია - ამ გადაწყვეტილებამ არა მხოლოდ ოპოზიცია, არამედ პარტიის ზოგიერთი წევრიც უკმაყოფილო დატოვა. გახარიას გუნდს კიდევ ერთმა წევრი გამოაკლდა, "ოცნებაში" კი აცხადებენ, რომ ყველაზე ჭკვიანი ოპოზიციონერებიდან სწორედ გახარია აღმოჩნდა, თუმცა თუ აქამდე პარლამენტში არშესვლის გამართლებისთვის ბრძოლა უწევდა, ახლა პირიქით - მისი შესვლა უნდა გაამართლოს.
26 ოქტომბრის პროტესტი ოპოზიციაში კიდევ ერთი მწვავე დაპირისპირების მიზეზი გახდა, „ნაცმოძრაობა" თამარ ჩერგოლეიშვილს აქციის მისაკუთრებაში ადანაშაულებს. თავად „ფედერალისტების" ლიდერი ამბობს, რომ აქციიდან „8 პარაზიტი გააძევა", რომლებსაც მიხეილ სააკაშვილის მხარდამჭერი პლაკატები ეჭირათ და „აქციის დღის წესრიგის მიტაცებას ცდილობდნენ".
ოპოზიციაში მიანიშნებენ, რომ ბრძოლის გასაგრძელებლად ახალი გეგმა აქვთ. ექსპრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი გამარჯვებას აანონსებს და ვადამდელ არჩევნებს პროგნოზირებს. ანალიტიკოსები ვარაუდობენ, რომ ზურაბიშვილს დასავლეთის იმედი აქვს და ოპოზიციონერებთან მოლაპარაკებას აპირებს.