თამთა ჩაჩანიძე 19.10.2025
„ოცნება" პარტიების აკრძალვაზე საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელის შეტანას უახლოეს დღეებში აპირებს. კონკრეტული სია ჯერჯერობით უცნობია, თუმცა, საჯარო განცხადებებიდან გამომდინარე, სარჩელი მიმართული იქნება დაახლოებით 10-მდე ოპოზიციური პარტიისა და რამდენიმე ასეული პოლიტიკოსის წინააღმდეგ. სარჩელის ოფიციალურად აღძვრის წინ კი, საკონსტიტუციო სასამართლო ერთმა მოსამართლემ დატოვა.
გერმანიის საგარეო უწყებამ საქართველოში გერმანიის ელჩი პიტერ ფიშერი კონსულტაციებისთვის გაიწვია. მიზეზად სამინისტრო ასახელებს „ქართული ოცნების" განცხადებებს ფიშერის წინააღმდეგ. მანამდე მმართველმა პარტიამ გერმანიის ელჩი ვენის კონვენციის დარღვევაში დაადანაშაულა და განაცხადა, რომ ის პირდაპირ იყო ჩართული ქვეყნის შიდა პოლიტიკურ საქმიანობაში.
ნატალია ჯვარიძე 18.10.2025
ოკუპირებულ აფხაზეთში მდინარე ენგურზე, „საქართველოსთან საზღვართან" სატვირთო ტერმინალის მშენებლობა დასრულდა. ამან აფხაზეთში გარკვეული დაბნეულობა და სერიოზული უკმაყოფილობა გამოიწვია. ერთის მხრივ, აფხაზურ საზოგადოებაში საქართველო ნომერ პირველ მტრად მიიჩნევა და მასთან პრაქტიკულად ყველანაირი ურთიერთობა და მათ შორის ვაჭრობაც, „საკანონმდებლო დონეზე" აკრძალულია. მეორეს მხრივ კი, ამ ტერმინალის არსებობა სწორედ იმაზე მიუთითებს, რომ დე ფაქტო ხელისუფლება „საქართველოსთან სავაჭრო ურთიერთობითაა" დაინტერესებული.
ნატალია ჯვარიძე 17.10.2025
„ოცნების" მთავრობა თავის ყოფილი ლიდერების წინააღმდეგ საქმე იწყებს - სამიზნეებს შორის არიან ექსპრემიერი ირაკლი ღარიბაშვილი, სუს-ის ყოფილი უფროსი გრიგოლ ლილუაშვილი, ყოფილი მთავარი პროკურორი ოთარ ფარცხალაძე და მათთან დაკავშირებული, სულ რვა პირი. მათი საცხოვრებელი ბინების, სახლების და პირადი ჩხრეკები ჩატარდა, საიდანაც, პროკურატურის მტკიცებით, ამოღებულია დიდი რაოდენობის ფული და ტექნიკა.
თამთა ჩაჩანიძე 17.10.2025
4 ოქტომბრის მოვლენებზე დაკავებები კვლავ განახლდა, პარასკევს გამთენიისას კიდევ სავარაუდოდ ცხრამდე აქტივისტი აიყვანეს. ოფიციალური განმარტებები შსს-ს არ გაუკეთებია, თუმცა სავარაუდოდ დაკავებულებს იმ მუხლებს ედავებიან, რომლებითაც ათონელის რეზიდენციასთან მომხდარზე უწყებამ აღძრა საქმე.
მმართველი პარტია ოპოზიციური პარტიების ნაწილის აკრძალვას აანონსებს და ამ მიზნით, საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელის შეტანას გეგმავს. რამდენიმე დღეში გახდება ცნობილი, ვინ შედის „რადიკალურ ოპოზიციაში", რომლებიც პოლიტიკურ საქმიანობას ვეღარ გააგრძელებენ. ანალიტიკოსები „რეზონანსთან" საუბარში „ნაცმოძრაობისა" და „კოალიცია ცვლილებებისთვის" გარდა, სხვა პარტიებსაც მოიაზრებენ.
მთავრობა განათლების სისტემის ძირეულ რეფორმას აანონსებს, პრემიერი ამბობს, რომ სკოლებში სწავლება ისევ 11-წლიანი უნდა გახდეს, უნივერსიტეტები 3+1 სისტემაზე გადავლენ, რაც 3-წლიან ბაკალავრიატს და 1-წლიან მაგისტრატურას ითვალისწინებს (გარდა მედიცინისა).
თამთა ჩაჩანიძე 16.10.2025
ოპოზიციაში ამბობენ, რომ „ოცნება" ნეიტრალური სტატუსის გამოცხადებისთვის ემზადება და ამისთვის არ გამორიცხავენ, რომ ახალი ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები ჩანიშნოს, რეფერენდუმთან ერთად, და საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვების შემდგომ, 78-ე მუხლი ამოიღოს კონსტიტუციიდან.
ნატალია ჯვარიძე 16.10.2025
პოლიტილოგ იგორ კვესელავას მიჩნია, რომ ოპოზიციის წამყვან ფიგურებს ყავლი გაუვიდათ და უკვე არ ძალუძთ პოლიტიკური ბრძოლის სათანადო რეჟიმში წარმართვა. ფიქრობს, რომ ახალი ლიდერები აუცილებლად გამოჩნდებიან და ერთ-ერთ ასეთად ბიძინა ივანიშვილის ყოფილ ადვოკატ ვიქტორ ყიფიანს თვლის. „შეიძლება ეს იყოს სწორედ ის ახალი ძალა, რომელსაც ველოდით - ცეცხლი უკვე დანთებულია და მთავარია ხანძარში არ გადაიზარდოს," - აცხადებს პოლიტოლოგი.
„ოცნება" ათამდე პარტიის აკრძალვას აპირებს, რისთვისაც სარჩელსაც ამზადებს და უახლოეს დღეებში სიის გასაჯაროებასაც აანონსებს. პარალელურად, პარლამენტში დაჩქარებული წესით მუშაობენ ცვლილებებზე, რომელიც ფაქტობრივად პოლიტიკურად უფუნქციოდ ტოვებს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ აკრძალულ პარტიების წევრებს და მათთან დაახლოებულ პირებს.
მარიამ ვეკუა 16.10.2025
ვენეციის კომისიამ საქართველოს მთავრობის მიერ ინიცირებული ე.წ. „უცხოური გავლენის", „გრანტების შესახებ", „მაუწყებლობის" და „პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ" კანონები მკაცრად გააკრიტიკა და მათი გაუქმება რეკომენდაციად დაასახელა. მმართველ გუნდში კომისიის დასკვნას პოლიტიკურ გადაწყვეტილებად აფასებენ და აცხადებენ, რომ ვენეციის კომისიას „გამბედაობა არ ეყო", ამერიკის ფარა-ც გაეკრიტიკებინა. ოპოზიციის შეფასებით კი ასეთი კანონების შემთხვევაში განსხვავებული დასკვნის დაწერა უბრალოდ შეუძლებელი იყო.
პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა ბრიფინგზე 4 ოქტომბრის მოვლენებზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ აქციის ორგანიზატორების გეგმა, გამოეწვიათ არეულობა, ჩავარდა. მან ეუთოს თავმჯდომარე მკვეთრად გააკრიტიკა და ახალ რეგულაციებზეც გაამახვილა ყურადღება.