ნატალია ჯვარიძე 23.10.2025
ერთი წლის განმავლობაში პირველად, რადიკალებმა ვეღარ მოახერხეს ქუჩის გადაკეტვა, ეს ნიშნავს, რომ ახალმა კანონმა დაიწყო ამოქმედება, - აცხადებს პრემიერი ირაკლი კობახიძე. მთავრობის მეთაურმა ჟურნალისტებთან ისევ გარე ჩარევებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ექსპრემიერ გახარიასთან თანამშრომლობა რთულია.
თამთა ჩაჩანიძე 22.10.2025
აქცია-მანიფესტაციებთან დაკავშირებული კანონის გამკაცრებისა და დაკავებების მიუხედავად, დემონსტრანტები რუსთაველის გამზირს მაინც კეტავენ. ამასთან, აცხადებენ, რომ გაჩერებას არ აპირებენ და პარალელურად სხვადასხვა ფორმებს განიხილავენ. ანალიტიკოსები ფიქრობენ, რომ შესაძლოა პროტესტი არ შეწყდეს, მაგრამ ალტერნატიული გზები გამოძებნონ.
ნატალია ჯვარიძე 22.10.2025
თბილისში რიგით მეხუთე აბრეშუმის გზის ფორუმი მიმდინარეობს, სადაც მთავარი გზავნილები გაკეთდა საქართველო-სომხეთი-აზერბაიჯანის თანამშრომლობის ახალ პერსპექტივებზე. საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის პრემიერებმა ყურადღება გაამახვილეს სამმხრივი თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე.
ქვეყანაში დიპლომატიური კრიზისი თანდათან მწვავდება, საქართველოში უკვე სამი საელჩოა ელის გარეშე დარჩენილი - გერმანიის, აშშ-სა და უკრაინის. ამასთან, "ოცნება" ევროკავშირის ელჩს "ტერორისტების მხარდაჭერაში" ადანაშაულებს და ანალიტიკოსები არ გამორიცხავენ, რომ პროცესი განგრძობითი აღმოჩნდეს.
თამთა ჩაჩანიძე 21.10.2025
„ოცნებაში" აცხადებენ, რომ საქართველოს მოსახლეობისთვის ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის შეჩერების საკითხი საბოლოოდ ჩავარდა, რისთვისაც მადლობასაც კი უხდიან შესაბამის ქვეყნებს, რომლებიც მხარს არ უჭერენ ამ სანქციას. ახალი რეგულაციები, რომელიც ვიზლაიბერალიზაციის შეჩერებას ამარტივებს, ნოემბრიდან შევა ძალაში და როგორც თავად ბლოკში განაცხადეს, ეს საქართველოს კონტექტში სავიზო შეზღუდვები „გარკვეულ ჯგუფებს" შეიძლება შეეხოს - ევროკომისია უვიზო რეჟიმის შეჩერების მექანიზმის შესახებ ანგარიშს წლის ბოლომდე წარადგენს.
ნატალია ჯვარიძე 21.10.2025
უცხოურ მედიაში ვრცელდება ცნობა, რომ რუსეთმა თავისი ნავთობი გადასამუშავებლად საქართველოში, კერძოდ ყულევში ჩაიტანა. ეს ინფორმაცია მნიშვნელოვან შეუსაბამობას შეიცავს, თუმცა, თუკი დასავლური სამქციების ქვეშ მყოფი რუსული მავთობი მართლაც აღმოჩნდა ყულევში, ამას, შესაძლოა, საქართველოსთვის გარკვეული სანქციების დაწესება მოყვეს.
მარიამ ვეკუა 21.10.2025
ეპქსპრემიერ ღარიბაშვილისა და „ოცნების" სხვა მაღალჩინოსნების სახლებში ჩხრეკის შემდეგ 5 დღე გავიდა, თუმცა კითხვებზე, რომელიც ამის შედეგად გაჩნდა, კვლავ არაა პასუხი გაცემული. გაურკვეველია რა მუხლით მიმდინარეობს გამოძიება და რა სტატუსი აქვთ მასში ყოფილ მაღალჩინოსნებს.
აქციებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონის გამკაცრების შემდეგ, ხელისუფლების წინააღმდეგ გამართული ყოველდღიური აქციების ინტენსივობა და მასშტაბები თვალსაჩინოდ მცირდება. თავად ხელისუფლების ოპონენტებშიც უკვე ისმის მოსაზრება, რომ ყოველ საღამოს რუსთაველის გამზირის გადაკეტვა არ იწვევს სასურველ ეფექტს და საჭიროა ახალი სტრატეგიის შემუშავება.
თამთა ჩაჩანიძე 20.10.2025
ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების 20 ოქტომბრის შეხვედრაზე, სადაც საქართველოს საკითხზეც იყო მჯელობა, გაირკვა, რომ ნოემბერში ვიზებზე ახალი რეგულაციების ძალაში შესვლის შემდგომ, შესაძლოა, ევროკავშირმა უვიზო მიმოსვლის შეჩერების გადაწყვეტილება გარკვეულ ჯგუფებთან დაკავშირებით მიიღოს და არა მთლიანად საქართველოს მოსახლეობის.
მარიამ ვეკუა 20.10.2025
გახარიას პარტიის მიერ მე-11 მოწვევის პარლამენტის ბოიკოტირების რეჟიმი დასრულებულია. პარტიამ პარლამენტში შესვლის გადაწყვეტილება მიიღო. შესაბამისი განცხადება პარტიის ერთ-ერთმა ლიდერმა გიორგი შარაშიძემ ბრიფინგზე გააკეთა. ოპოზიციაში გახარიას გადაწყვეტილებას „ღალატს" უწოდებენ, მმართველ გუნდში კი ამბობენ, რომ პარტიის შესვლა პარლამენტში არაფერს შეცვლის.
"ქართული ოცნება" იმედოვნებს, რომ გერმანიის საგარეო უწყების მიერ კონსულტაციებისთვის ელჩის გაწვევა, ესაა "გადატვირთვის სიგნალი". მათი შეფასებით, პეტერ ფიშერმა ნაცვლად იმისა, რომ "მთავრობებს შორის ხიდის როლს ასრულებდეს", "კედლის როლი აირჩია". მმართველი პარტია მას ვენის კონვენციის დარღვევაში ადანაშაულებს.
მარიამ ვეკუა 19.10.2025
ყოფილი პრემიერისა და მაღალჩინოსნების სახლებში ჩატარებული ჩხრეკების სერიას ჯერჯერობით რაიმე გაგრძლება ჯერ არ მოჰყოლია. კონკრეტულად რა მუხლით მიმდინარეობს გამოძიება და რა სტატუსი აქვთ ამ საქმეებში ყოფილ მაღალჩინოსნებს, ოფიციალურად ამაზე განცხადებები არ კეთდება. ცნობილია მხოლოდ ის, რომ ჩხრეკის შემდეგ არავინ დაუკავებიათ და დაკითხვაზეც კი არავინ გამოუძახებიათ.