საქართველოს ხელისუფლებას ამერიკასთან კვლავ სუფთა ფურცლიდან უნდა ურთიერთობის დაწყება „კონკრეტული გზამკლევით". ვაშინგტონი ამ განცხადებებს ისევ დუმილით პასუხობს და ჯერჯერობით კვლავ უცნობია, კონკრეტულად რას გადაწყვეტს ტრაპის ადმინისტრაცია, სანამ „ოცნება" „სტრატეგიული მოთმინების" რეჟიმშია.
17.11.2025
კომპანია „იგლ ჰილსის" მიერ საქართველოში დაგეგმილ პროექტებთან დაკავშირებით ხელისუფლებას, ერთის მხრივ, პროდასავლური ოპოზიცია უპირისპირდება და ამ პროტესტს ახლა უკვე კონსერვატიული პოლიტიკური ძალებიც უერთდებიან. უკვე დაანონსდა მათი აქციები ე.წ. არაბიზაციის წინააღმდეგ. მმართველ პარტიაში ამბობენ, რომ არაბული დეველოპერი უახლოეს თვეებში დაიწყებს პროექტების განხორციელებას, თუმცა გაფორმებულ ხელშეკრულებას არ ასაჯაროებს და ანალიტიკოსთა ნაწილის აზრით, სწორედ ეს გახდა დაპირისპირების მთავარი მიზეზი.
„ოცნება" ყოფილ სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის ადმინისტრაციას აუქმებს. შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებები პარლამენტში უკვე ინიცირებულია. მმართველ პარტიაში მიაჩნიათ, რომ ეს ადმინისტრაცია გავლენას არაფერზე ახდენდა და პირიქით, რუსული აგრესიის ხელშემწყობი გარემოებაც კი იყო.
მმართველი პარტია, დასავლეთისათვის მიუღებელი საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელების შემდეგ, უკვე იმ სახელმწიფო ინსტიტუტების გაუქმებას იწყებს, რომელთა შექმნაც, მათივე შეფასებით, თავის დროზე სწორედ დასავლეთიდან „მოახვიეს თავს" საქართველოს ხელისუფლებას. თუმცა, ჯერჯერობით გაურკვეველია როგორ აისახება ეს იმ არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციებზე, რომლებიც „გამჭვირვალობის შესახებ" სკანდალური კანონის მოქმედების ქვეშ მოექცნენ. ამ მიმართულებას აქამდე ანტიკორუფციული ბიურო კურირებდა, რომელსაც რაჟდენ კუპრაშვილი ხელმძღვანელობს.
ორშაბათს „ქართულმა ოცნებამ" საკანონმდებლო და სტრუქტურული ცვლილებების მთელი სერიაა დააანონსა და აქედან ოპოზიციის ყველზე მწვავე კრიტიკა „საარჩევნო კოდექსთან" დაკავშირებით არსებულ გეგმას მოყვა. პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილის ინფორმაციით, „შრომის კოდექსი" მთლიანად გადამუშავდება და საპარლამენტო არჩევნებზე, ადგილობრივი არჩევნების მსგავსად, ხმის მიცემა მხოლოდ საქართველოს ტერიტორიაზე იქნება შესაძლებელი. ეს ნიშნავს, რომ საზღვარგარეთ მყოფ საქართველოს მოქალაქეებს არჩევნებში მონაწილეობისათვის სამშობლოში ჩამოსვლა მოუწევთ.
უკრაინულმა მხარემ მართალია არაოფიციალურად, თუმცა მაინც გააჟერა, რომ საქართველოს ხელისუფლებას ექსპრეზიდენტ სააკაშვილის გადაცემის თხოვნით მიმართავს. ამაზე „ქართული ოცნების" წინასწარი პასუხი მკვეთრად უარყოფითია. ექსპერტებიც ფიქრობენ, რომ სააკაშვილის საზღვარგარეთ გაშვება ამ ეტაპზე გამორიცხულია. მათიუ ნაწილის აზრით კი, პატიმრობაში მყოფი ექსპრეზიდენტი „ოცნებამ" შეიძლება დასავლეთთან სავაჭროდ გამოიყენოს.
16.11.2025
ეუთო/ოდირი „ქართულ ოცნებას“ მოუწოდებს, ოქტომბერში დაჩქარებული წესით მიღებული შეკრებისა და მანიფესტაციების კანონში შეტანილი ცვლილებები გააუქმოს. ორგანიზაცია პარასკევს გამოქვეყნებულ თავის „გადაუდებელ მოსაზრებაში” ამბობს, რომ ეს ცვლილებები სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო კონვენციის და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მუხლებს არღვევს და ზედმეტად ზღუდავს გამოხატვის თავისუფლებას.
ბოლო დღეებში რუსთაველზე მიმდინარე საპროტესტო აქციის ფორმა შეიცვალა. აქციის მონაწილეები, რუსთაველზე დგომისა და პერიოდულად გზის გადაკეტვის მცდელობის ნაცვლად, ახლა ქალაქის ცენტრალური ქუჩების ტროტუარებზე მართავენ მსვლელობებს. მათ პერიოდულად პოლიციასთან მოსდით დაპირისპირება. რატომ შეცვალეს ტაქტიკა და რას აძლევს ეს მათ?
15.11.2025
მოსკოვის საარბიტრაჟო სასამართლომ კომპანია „კოკა კოლას" სარჩელი წარმოებაში მიიღო. ამერიკული მწარმოებელი მოითხოვს, რომ ცხინვალში რეგისტრირებულ შ.პ.ს. „კოკა-კოლა კომპანიას" რუსეთში ამერიკული ბრენდის სახელის გამოყენება აეკრძალოს. მათი ცნობით, ცხინვალური კომპანია რუსეთის ბაზარს ფალსიფიცირებული „კოკა-კოლათი" ამარაგებს, თანაც ქართულენოვანი ეტიკეტით.
ექსპრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი ისევ ახალ ერთიან პოლიტიკურ პლატფორმაზე და ტექნიკური მთვრობის შექმნის საჭიროებაზე ალაპარაკდა. საუბარია მმართველი პარტიის პოლიტიკური ალტერნატივის შექმნაზე, რომელიც მოემზადება იმ დღისთვის, როდესაც ხელისუფლების შეცვლა რეალური გახება. კეთდება მინიშნება, რომ ეს კავშირშია 28 ნოემბერს დაგეგმილ აქციასთან.
14.11.2025
მმართველი პარტია ბერლინთან გაუარესებული ურთიერთობის ფონზე, გახარიას ექსტრადირების მოთხოვნას არ გამორიცხავს. რეაგირება როგორი იქნება ამის პროგნოზირება ანალიტიკოსების ნაწილს უჭირს, თუმცა როგორც რამაზ საყვარელიძე აცხადებს, გერმანია ერთ-ერთი „მომხრეა იმ ზეწოლისა", რასაც ევროპული სტრუქტურები საქართველოს ხელისუფლებაზე ახორციელებენ.
ონლაინგამოცემა პრაიმ ტაიმის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, რომ ოპოზიციას 13 ნოემბრის ბრიფინგზე წასაკითხი დოკუმენტი ბრიუსელიდან გამოუგზავნეს, ისევ განხილვის ეპიცენტრშია. ოპოზიცია ამ ყველაფერს აბსურდულ ბრალდებას უწოდებს, ხელისუფლება კი გარე დირექტივებზე საუბრობს და აღნიშნავს, რომ ამჯერად უკვე ფაქტებით დადასტურდა, რომ ოპოზიციას „გარედან კარნახობენ".