სურსათის ფასების კონტროლის დაწყების პარალელურად, მომსახურების სერვისი გამუდმებით ძვირდება. რესტორნებში ერთი ადამიანის საშუალო ხარჯი 50 ლარიდან იწყება და 80-100 ლარს აჭარბებს. ამის მიზეზად სექტორში სურსათზე ფასების ზრდას, კომუნალური გადასახადების სიძვირეს და ზოგადად დიდ მოთხოვნას მიიჩნევენ, განსაკუთრებით კი ტურიზმის გააქტიურებას, მით უმეტეს, დედაქალაქში. რეგიონში მდებარე ტურისტულ ობიექტებში ამ მხრივ ცოტათი განსხვავებული დინამიკაა, თუმცა მომსახურება მაინც ყველგან გაძვირდა.
საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი  2026 წელსაც ოპტიმისტურია. როგორცეკონომისტები, ასევე კვლევითი ორგანიზაციები, საქართველოს მთავრობა და უკვე გლობალური სტრუქტურებიც ზედიზედ დამაიმედებელ პროგნოზებს აკეთებენ და ირწმუნებიან, რომ ეკონომიკა იმაზე მეტად გაიზრდება, ვიდრე 2025 წელს იყო.
29.01.2026
„ბლუმბერგის“ შეფასებით, ამერიკული დოლარი ბოლო ერთი წლის განმავლობაში, 10.7%-ით გაუფასურდა. აშშ-ის პრეზიდენტმა, დონალდ ტრამპმა კი დოლარის დინამიკა სათამაშო „იო-იო“-ს შეადარა, რომელიც მიფრინავს და ელასტიური ლენტით ისევ პატრონს უბრუნდება. ფაქტია, რომ ტრამპი ამ „ლენტის მოჭიმვას“ არ აპირებს და ბაზარმაც პრეზიდენტის განცხადება ისე აღიქვა, რომ აშშ-ის ადმინისტრაცია დოლარის შეკავებას არ აპირებს, რითაც ტრეიდერებს „მწვანე შუქი“ აუნთეს. შედეგი კი დოლარის გაუფასურებაა, რასაც საერთაშორისო ბაზრებზე ოქროსა და ვერცხლის მკვეთრი გაძვირება მოჰყვა.
28.01.2026
სურსათის ფასების პარალელურად მთავრობა მედიკამენტების ფასის რეგულირებაზე მუშაობას აგრძელებს. უნდა აღინიშნოს ის გარემოებაც, რომ ფარმაცევტულ ინდუსტრიაში ფასების კლების ტენდენციაზე ადრეც საუბრობდნენ, გარკვეული ცვლილებაც განხორციელდა, მაგრამ საზოგადოებისათვის ამან გადამწყვეტი შედეგი ვერ გამოღო. ამიტომაც, პრემიერის ინიციატივით ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენლებთან კონკრეტული შეხვედრა გაიმართა. მას 25 ფარმაცევტული კომპანიის წარმომადგენელი დაესწრო.
მართალია, გასულ წელს, საცხოვრებელი ბინების გაყიდვები 11%-ით გაიზარდა, მაგრამ მხოლოდ ძველ პროექტებში. სწორედ ამგვარი ტენდენცია ჩანს „თიბისი კაპიტალის“ ბაზრის მიმოხილვის მიხედვით. ექსპერტების ნაწილი ამ ფაქტს იმით ხსნის, რომ მყიდველი სხვადასხვა ფაქტორს ითვალისწინებს - ბინის მდგრადობას, არის თუ არა ავარიული და სად მდებარეობს. იქიდან გამომდინარე, რომ ცენტრალურ უბნებში ახალი კორპუსების მშენებლობები თითქმის არ არის, ცხადია, ეს ზრდის მოთხოვნას ძველ აშენებულ ბინებზე. ამ მოსაზრებას არ იზიარებს ექსპერტთა მეორე ნაწილი, რადგან მათი აზრით, მოსახლეობა ძველ აშენებულ ბინებს უფრო ენდობა, ვიდრე ახლადაშენებულს.
27.01.2026
პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის ინიციატივის ფარგლებში, რომელიც სურსათის, მედიკამენტებისა და საწვავის ფასების შემცირებას უკავშირდება, საპარლამენტო კომისიაც ამუშავდება. სამთავრობო კომისიის პარალელურად, უკვე მომავალი კვირიდან, მუშაობას დაიწყებს საპარლამენტო კომისიაც, რომელსაც გავრცელებული ინფორმაციით, ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის მოადგილე, შოთა ბერეკაშვილი უხელმძღვანელებს.
გლობალურ ბაზრებსა და უკვე საქართველოშიც ოქროს ფასი მკვეთრად გაიზარდა, თანაც ოქროსთან შედარებით, მისი გაძვირების მასშტაბი გაცილებით სწრაფია. თუკი ერთწლიან ჭრილში ოქრო დაახლოებით 150%-ით არის გაძვირებული, ვერცხლის შემთხვევაში ეს მაჩვენებელი 600%-ს შეადგენს. სპეციალისტები ვარაუდობენ, რომ ტენდენცია გაგრძელდება.
26.01.2026
მეორადი საბურავების უტილიზაციის საკითხი კვლავ გამოწვევაა, რასაც რეგულაციითაც ვერ აგვარებენ. დიდი ცდელობის მიუხედავად, ნარჩენი საბურავების გადამუშავება ვერ ხერხდება, რაც, თავის მხრივ, ეკოლოგიური პრობლემის მოგვარებას აფერხებს და ქვეყნისთვის დიდი გამოწვევაა.
უცხოელი დასაქმებულების შესახებ კანონის ამოქმედებამ პირველ ეტაპზე, შესაძლოა, შრომის ბაზარზე გარკვეული დეფიციტი შექმნას. არ არის გამორიცხული, რომ არალეგალური დასაქმების რისკი გაიზარდოს, რადგან ქვეყანაში დასაქმების პრობლემა რეალურია. როგორ იმუშავებს კანონი, ამაზე სექტორი წინასწარ ვერ საუბრობს, თუმცა ადასტურებს, რომ საქართველოში ,,იაფი მუშახელის" პოვნა გაჭირდება. საბოლოოდ, დასაქმებულების შრომის ანაზღაურებაზე იმოქმედებს და მის ზრდას გამოიწვევს.
ადგილობრივ პროდუქციაზე მაღალი ფასი უმეტესწილად  ქსელური მარკეტების საფასო პოლიტიკის გამოა. ყოველ შემთხვევაში, ბიზნესი ასე ფიქრობს. მთავრობის წარმომადგენლებისა და მეწარმეების შეხვედრამ ეს პრობლემა სააშკარაოზე გამოიტანა და მწარმოებლები აალაპარაკა იმ რთულ პირობებზე, რის გამოც ისინი წარმოებული პროდუქციის სუპერმარკეტების დახლებზე განთავსებას ვერ ახერხებენ.
22.01.2026
ქსელურ სუპერმარკეტებში სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური შევიდა. ინფორმაცია რითეილ ასოციაციასა და „აგროჰაბში“ დაადასტურეს. სუს-მა სხვადასხვა სახის ფინანსური დოკუმენტაცია ამოიღო. საზოგადოება დიდი ინტერესით აკვირდება მოვლენებს, რადგან პრობლემა, რის გამოც ქვეყნის პრემიერ-მინსიტრმა საკოორდინაციო საბჭო შექმნა, პროდუქტების მაღალი ფასია და ეს თითოეული მოქალაქის ჯიბეს აცარიელებს. საბჭო გუშინ ქსელური მარკეტების წარმომადგენლებს შეხვდა, დღეს კი სუს-მა მათგან დოკუმენტაცია გამოითხოვა.
პირველი იანვრიდან იმპორტირებულ სიგარეტზე აქციზის გადასახადი გაიზარდა, ხოლო ადგილობრივზე - შემცირდა. ლოგიკურად, ამ გადაწყვეტილებას ადგილობრივი პროდუქციის გაიაფება თუ არა, ყოველ შემთხვევაში, გაძვირება მაინც არ უნდა მოჰყოლოდა. თუმცა, რამდენიმე დღეა, სიგარეტი „პირველი“, რომელიც 2026 წლის 1-ელ იანვრამდე 5.30 ლარი ღირდა, რატომღაც 20 თეთრით გაძვირდა და ახლა 5.50 ლარი ღირს.