სოფლებში მცხოვრები ადამიანების რაოდენობა საგრძნობლად შემცირდა. მოსახლეობის აღწერიდან აღწერამდე, 10 წელიწადში, სოფლებიდან 100 ათასზე მეტი ადამიანი წამოვიდა და მათმა ნაწილმა ან ქალაქებში გადაინაცვლა ანდა საერთოდ ქვეყანა დატოვა. ასეთი რეალობა სოფლებში არსებულ პრობლემებზე მიუთითებს.
ევროკომისიის მიერ საქართველოს ხელისუფლებისთვის დათქმული ვადა ამოიწურა და ახლო მომავალში, სავარაუდოდ, დღის წესრიგში უვიზო მიმოსვლის შეჩერების საკითხი დადგება. საინტერესოა, ევროკომისია რა გადაწყვეტილებას მიიღებს, რომელიც, წესით, ოქტომბერში უნდა გამოქვეყნდეს. სპეციალისტების განცხადებით, საქართველოს მოსახლეობისთვის უვიზო მიმოსვლის შეჩერება არაგონივრული ნაბიჯი იქნება, თუმცა ქვეყნის ეკონომიკაზე გავლენას ვერ მოახდენს.
რეზონანსი 03.09.2025
დასავლეთ საქართველოში თხილის ბაღები ხმება. პროცესი წლებია დაწყებულია, თუმცა მიმდინარე წელს, მეტად აქტიური სახე მიიღო, რაზეც ფერმერები დამხარებას ითხოვენ. ვითარების შესახებ ინფორმირებულია სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და ლაბორატორიული კვლევებით გამოვლენილია სხვადასხვა დაავადება.
ირმა ჩიტაია 01.09.2025
წლიდან წლამდე საქართველოში შიდა ტურიზმი ძვირდება. აქტიური ზაფხულის სეზონის მიუხედავად ადგილობრივები მომატებულ ფასებზე ჩივიან. ამაზე მეტყველებს სტატისტიკის ეროვნული ცენტრის მიერ დადებული კვლევაც, სადაც აღნიშნულია, რომ 2025 წლის მეორე კვარტალში ერთ ვიზიტზე გაწეული საშუალო ხარჯი გაიზარდა 7.4 პროცენტით და 166.9 ლარს გაუტოლდა.
ქეთო გოგოხია 01.09.2025
საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი შენელდა, თუმცა სტაბილურობა გარანტირებულია. მართალია, ორნიშნა ზრდა მოსალოდნელი არ არის, მაგრამ დინამიკა მაინც დადებითი იქნება. ყველაზე ოპტიმისტური სცენარით, მშპ წლის ბოლომდე დაახლოებით 7%-იან მაჩვენებლამდე დაკორექტირდება, რაც არსებული გეოპოლიტიკური ვითარების ფონზე საქართველოსთვის საკმაოდ კარგი მაჩვენებელია.
საერთაშორისო ბირჟაზე ოქრო მკვეთრ გაძვირებას განაგრობს და ახალ ისტორიულ მაქსიმუმზე ავიდა. ამჯერად 1 უნცია ძვირფასი ლითონის ღირებულებამ 3500 დოლარს მიაღწია. ცოტა ადრე ფასი 3350 დოლარი იყო. როგორც ანალიტიკოსები აცხადებენ, ტენდენცია გლობალურ პროცესს უკავშირდება და მომავალში ოქრო კიდევ გაძვირდება. მთავარი გაურკვევლობაა აშშ და რუსეთის პრეზიდენტების შეხვედრის შემდეგ გაჩნდა, რამაც ბაზრებზე რეაქცია გამოიწვია. რუსეთ-უკრაინის ომი კი ძვირფასი ლითონის ბაზარზე მოთხოვნის ზრდას იწვევს და ფასებზეც ადეკვატურად აისახება.
გვანცა წულაია 29.08.2025
სუპერმარკეტებში პროდუქციის მოსახვედრად ბევრი სახის გადასახადი მოქმედებს, რაც განსაკუთრებულ პრობლემას წარმოადგენს ადგილობრივი წარმოებისთვის, ამიტომ ეკონომისტები მიიჩნევენ, რომ სამამულო პროდუქციისთვის საშეღავათო პირობები უნდა მოქმედებდეს.
ქეთო გოგოხია 29.08.2025
გამყვან ტურებზე მოთხოვნა მატულობს. მიუხედავად იმისა, რომ მომსახურების ტარიფი თითქმის ყველა ქვეყანაში გაზრდილია და იაფი დასვენების შესაძლებლობა ხალხს ფაქტობრივად არ აქვს, ტურისტული აქტივობისთვის ამ ფაქტორს გავლენა არ მოუხდებნია. ქართველი დამსვენებლები დღეისათვის ქართველი ტურისტებისთვის ზაფხულის სეზონზე ნომერ პირველ მიმართულებად თურქეთი რჩება. როგორც ტურისტულ კომპანიებში აცხადებენ, წინა წელთან შედარებით, მოთხოვნა გაზრდილია და ეს დინამიკა სეზონის ბოლომდე შენარჩუნდება.
რეზონანსი 27.08.2025
საქართველოში შემოსული ავტომობილების ნაწილი გასაყიდი რჩება. ამის მიზეზი უცხოელი დილერები არიან, რომლებიც თავიანთი ქვეყნებიდან ავტომობილებს ყიდულობენ და საქართველოდან რეექსპორტზე გაჰყავთ. შედეგად, უცხოელები ქართველებს დიდ კონკურენციას უქმნიან, რის მოგვარებასაც ადგილობრივი ავტოიმპორტიორები ითხოვენ.
გვანცა წულაია 27.08.2025
საქართველოს ყოველწლიურად ათობით ათასი ახალი სტუდენტი ჰყავს. მიმდინარე წელს უმაღლეს სასწავლებლებში დაახლოებით 32 ათასმა აბიტურიენტმა ჩააბარა. განათლების სფეროს ექსპერტები კი ამბობენ, რომ ქვეყანას ამდენი სტუდენტი არ სჭირდება და თანაც, მაშინ, როდესაც ახალგაზრდების უმტესობა ერთსა და იმავე პროფესიაზეა ორიენტურებული.
გვანცა წულაია 26.08.2025
საქართველოში 257 ათასი მუდმივად მცხოვრები უცხო ქვეყნის მოქალაქეა, რაც მთლიანი მოსახლეობის თითქმის 7%-ია. ერთი შეხედვით, 7% შესაძლოა, ბევრი არ იყოს, მაგრამ მცირერიცხოვან ერში, სადაც მძიმე დემოგრაფიული ვითარებაა, ეს ოდენობა საშიშია.
საქართველოში სავალუტო რეზერვების შევსება გრძელდება და მისმა მოცულობამ 5 მილიარდ დოლარს გადააჭარბა, რის შედეგადაც დაფიქსირდა ისტორიული მაქსიმუმი. სპეციალისტები ფიქრობენ, რომ რეზერვების შევსებას სებ-ი კვლავ განაგრძობს, მით უმეტეს, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში ეს ნაბიჯი უფრო მეტად პრიორიტეტულია.