ბოლო წლებში ჩამოყალიბებული ტენდენციიდან გამომდინარე, ამომრჩეველთა მნიშვნელოვანი ნაწილი არც „ქართულ ოცნებას" უჭერს მხარს და არც ყველაზე რეიტინგულ ოპოზიციურ პარტია „ნაციონალურ მოძრაობას. შესაბამისად, ყოველი არჩევნების წინ ოპოზიციის მთავარი მიზანი სწორედ ე.წ. „შუაშისტების" გადაბირებაა. ასე იქნება 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემთხვევაში, თუმცა, მთავარი სწორედ ისაა - ვინ და როგორ მოახერხებს „შუას შეკრებას".
22.11.2023
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა შედარებით დაარბილა უცხოური არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების მუშაობის რეგულაციები და ამიერიდან იმ ორგანიზაციებს, რომლებიც აფხაზეთს ოკუპირებულ ტერიტორიად მიიჩნევენ, იქ მუშაობა არ აეკრძალებათ, როგორც ეს საწყის დოკუმენტში იყო განსაზღვრული.
ენმ-ს დიდ შეკრებამდე საათებით ადრე საზოგადოებისთვის ჯერჯერობით უცნობია თუ რა შინაარსის მანიფესტსზე ეპატიჟება ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი პარტიის წევრებს, რომელბამც ხელი უნდა მოაწერონ. როგორც მანამდე ცნობილი გახდა, „ნაცმოძრაობა" 23 ნოემბერს ვარდების რევოლუციის 20 წლისთავს აღნიშნავს, ოპოზიციის ნაწილი მიიჩნევს, რომ მათ პარტიაში შექმნილი ვითარების გამო არ ეზეიმებათ. ხელისუფლება კი საერთოდაც ამას თავხედობაში უთვლის.
კარგი იქნება, თუ საარჩევნო ბარიერზე სპეკულაციების ნაცვლად, ერთ და ორპროცენტიანი პარტიები გაერთიანებაზე და ამ გზით ბარიერის გადალახვაზე იფიქრებენ, აცხადებს „ქართული ოცნების" თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე. მისი შეფასებით, ზოგადად ოპოზიცია იმდენად დისკრედიტირებულია, რომ არჩევნებზე შესაბამის შედეგს მიიღებენ და არავითარი გაერთიანება მათ არ უშველით.
მას მერე, რაც „ოცნებამ" ბარიერის დაწევაზე კატეგორიული უარი განაცხადა, ოპოზიციურმა პარტიებმა გამოსავლის ძებნა დაიწყეს. ბოლო ინიციატივა „გირჩმა" წამოაყენა, რომ შედარებით მცირე ჯგუფებს შორის დებატები და საჯარო პოლიტიკური დისკუსიის პროცესი დაიწყოს და ამის შედეგად, რა გაერთიანებაც „გამოდნება, ის იქნება ლეგიტიმური". მანამდე ოპოზიციონრემა დეპუტატმა რომან გოცირიძემ თქვა, რომ ენმ-სა და გახარიას პარტიის გამოკლებით, უნდა შეიქმნას დიდი გაერთიანება, „კონსულტაციები კი იანვრიდან დაიწყება".
ნებისმიერ გაერთიანებას შემკვრელი ფაქტორი სჭირდება, ასეთი ფაქტორში მე პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს ვხედავ. ის შესაძლოა შემკვრელად გამოდგეს, სადაც იქნება „ლელოც", გახარიაც, ელისაშვილიც, გოცირიძე-დეკანოიძე და ბევრი სხვა - ამის შესახებ „რეზონანსთან" ანალიტიკოსმა დავით ზურაბიშვილმა განაცხადა, წვრილი ოპოზიოციური პარტიების გამოსავალზე საუბრისას.
21.11.2023
წვრილი ოპოზიციური პარტიები აცხადებენ, რომ თუ „ოცნება" არჩევნებისთვის ბარიერს არ დასწევს, გეგმა „ბ"-თი იმოქმედებენ. არჩევნებამდე 11 თვით ადრე გამოქვეყნებული კვლევებით და პოლიტიკური მოცემულობით 5%-ს უპრობლემოდ ორი პარტია ლახავს, თუმცა, როგორც ანალიტიკოსები ამბობენ, თუ ბარიერთან ახლოს მყოფმა ჯგუფებმა წინასაარჩევნო კამპანია შინაარსიანად წარმართეს, არაა გამორიცხული, რომ პარლამენტში მინიმუმ ოთხი პარტია შევიდეს - „ოცნება", ენმ, გახარიას „საქართველოსთვის" და „ლელო".
პატიმრობაში მყოფი ექსპრეზიდენტის მიერ 20 ნოემბერს გაჟღერებული ინიციატივა ნიკა მელიას და ლევან ხაბეიშვილის ფლანგებს შორის შერიგებაში ჯერჯერობით ვერანაირ როლს ვერ თამაშობს. პირიქით, როგორც ანალიტიკოსები ამბობენ, სააკაშვილის განცხადებას ყველა სათავისოდ კითხულობს და შესაძლოა 23 ნოემბერს გამოქვეყნებულ მანიფესტმაც დიდი გავლენა არ იქონიოს პარტიის ერთობაზე.
რაც უფრო შორდება პრეზიდენტი „ქართულ ოცნებას", მით უფრო აქტიურია ხმები მის რომელიმე ოპოზიციურ პარტიასთან დაახლოებაზე. მით უმეტეს იმ ფონზე, რომ ის სულ უფრო მეტად იძენს პროდასავლური პოლიტიკური ფლაგმანის ფუნქციას. რამდენად შეიძლება სალომე ზურაბიშვილი საპრეზიდენტო ვადის ამოწურვის შემდეგ რომელიმე პოლიტიკურ პარტიაში ვიხილოთ, ამ კითხვით „რეზონანსმა" პოლიტიკის ექსპერტებს მიმართა.
„ნაციონალური მოძრაობა" გაყოფილ-დაქუცმაცებულია და ჩამოყალიბებულია როგორც სექტა. ერთ სექტას სათავეში ხაბეიშვილი უდგას, მეორეს - სააკაშვილი, მესამეს - მელია. ვერავითარი შეკრება და შერიგებ-შემორიგება ამას ვერ უშველის", - აცხადებს „რეზონანსთან" ანალიტიკოსი ედიშერ გვენეტაძე ენმ-ში მიმდინარე მოვლენების შეფასებისას.
20.11.2023
სამშაბათს სასამართლო სხდომაზე დისტანციურად ჩართვისა პატიმრობაში მყოფმა ექსპრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს პრაქტიკულად პირდაპირ მოუწოდა მისი შეწყალებისაკენ, რაც მისი 2-წლიანი პატიმრობის განმავლობაში პირველად მოხდა. რამ უბიძგა ექსპრეზიდენტს ამ ნაბიჯისაკენ და რამდენად რეალურია, რომ ამის გავლენით სალომე ზურაბიშვილმა ადრე ნათქვამი „არა და არასდროს" გადათქვას?
წვრილი ოპოზიციური პარტიების მოწოდებების მიუხედავად, „ოცნება“  5%-იანი ბარიერის დაწევას არ განიხილავს. ამ პოლიტიკური მოცემულობით და წინასაარჩევნო კვლევებით ჩანს, რომ 2024 წლის არჩევნების შედეგებით პარლამენტში მხოლოდ ორი პარტია შედის -„ნაციონალური მოძრაობა“ და „ქართული ოცნება“. ანალიტიკოსთა შეფასებით, წვრილ ოპოზიციურ პარტიებს სხვა გზა არ რჩებათ გარდა იმისა, რომ გამსხვილდნენ და რამდენიმე პერსპექტიულ ცენტრად ჩამოყალიბდნენ. ამ შემთხვევაში ძალთა ბალასიც შიცვლება და მომავალ პარლამენტში მანდატების გადანაწილების პერსპექტივაც, რამაც შესაძლოა „ოცნებას“ ბარიერის დაწევისკენ უბიძგოს.