საქართველოში უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მასიურმა გააქტიურებამ ადგილობრივ მუშახელს სერიოზული პრობლემები შეუქმნა. ისინი შემცირებულ ხელფასს და გაუარესებულ სამუშაო პირობებზე ჩივიან. სპეციალისტები ფიქრობენ, რომ თუ სახელმწიფომ გარკვეული ზომები არ მიიღო, კერძო კომპანიებთან პირისპირ დარჩენილი მუშახელი ვერაფერს გახდება. ამასთანავე, ბაზრის უცხოელი მუშახელით გაჯერებით ირღვევა მომხმარებელთა და დასაქმებულთა უფლებებიც.
საქართველოში სიღარიბის მაჩვენებელი შემცირდა. სტატისტიკა წლიდან-წლამდე კლებამ აჩვენებს, თუმცა რეალურად რა ხდება სტატისტიკის მიღმა და როგორ აისახება ეკონომიკური ზრდა მოსახლოების კეთილდღეობაზე? რამდენად არის შესაძლებელი არსებული ტემპის შენარჩუნება და სიღარიბის მაჩვენებლის მინიმუმამდე დაყვანა?
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი პარიზში, ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ყოველწლიურ, 92-ე გენერალურ სესიას დაესწრო. მინისტრის გამოსვლა იმ საკანონმდებლო ცვლილებებს  შეეხო, რომლითაც ქვეყანა ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მიმართულებით, საერთაშორისო სტანდარტებს დაუახლოვდა. ერთ-ერთი მთავარი აქცენტი კი ევროკავშირში საქართველოს ინტეგრაციაზე, ამ კუთხით საქართველოს სახელმწიფოს მიერ განხორციელებულ ღონისძიებებსა და არსებულ პერსპექტივაზე გაკეთდა.
28.05.2025
საქართველოს ეკონომიკა ბოლო წლებში წარმატებულად ვითარდება. ქვეყანაში წლიდან წლამდე მაღალი ეკონომიკური ზრდა ფიქსირდება და მიუხედავად იმისა, რომ უკანასკნელ პერიოდში პოლიტიკური სიტუაცია არაერთხელ დაიძაბა, ეკონომიკას მნიშვნელოვანი საფრთხე არ შექმნია. აქვე საინტერესოა, არის თუ არა ქვეყნის ეკონომიკა იმდენად ძლიერი, რომ საკუთარი პოზიციები ჰქონდეს გამყარებული საგარეო პოლიტიკურ ასპარეზზე.
750 ათას ლარამდე სესხის აღებას მოქალაქეები მხოლოდ ლარში შეძლებენ. ჯერჯერობით აღნიშნული ზღვარი 500 ათასს ლარამდეა, თუმცა 1-ელი აგვისტოდან ძალაში ეროვნული ბანკის ახალი რეგულაცია შევა, რაზეც საბანკო სფეროს სპეციალისტები ამბობენ, რომ გადაწყვეტილება კარგი და ხელსაყრელია.
27.05.2025
საქართველოს მთავრობა 2030 წლამდე ქვეყნის შიდა დადგმული სიმძლავრის 10 ათას მეგავატამდე გაზრდას გეგმას, რასაც დიდი ჰესების მშენებლობით აპირებს. ისეთით, როგორიცაა ნამოხვანჰესი, ნენსკრა და ხუდონჰესი, თუმცა საინტერესოა, როგორ მოხდება ამ გეგმის რეალიზება მაშინ, როდესაც საქართველოში ჰესებს ბევრი მოწინააღმდეგე ჰყავს და არაერთი ხელშეკრულება დარღვეულა?
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა 2025 წლის პირველ ოთხ თვეში საერთაშორისო სავალუტო რეზერვები 368.1 მლნ აშშ დოლარით შეავსო. ეს ძალიან კარგი ტენდენციაა, რაც მთელი წლის განმავლობაში გაგრძელდება. ასეთი მოლოდინია საბანკო სფეროს სპეციალისტებში. მათი აზრით, წლევანდელმა შესყიდვამ შესაძლოა, ერთ მილიარდ დოლარსაც კი მიაღწიოს.
26.05.2025
ავარიების სიხშირე საქართველოს დემოგრაფიას და ეკონომიკას უდიდეს ზიანს აყენებს. გარდა იმისა, რომ ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად იღუპებიან მოქალაქეები, ზიანდებიან ავტომობილები, ეკონომიკაც ზარალდება და უამრავი ოჯახის კეთილდღეობაც უარესდება.
ქართველ ფერმერებს მარწყვის რეალიზაცია უჭირთ. ბაზარი თითქმის მთლიანად თურქული პროდუქტით გაივსო, რასაც ადგილობრივი მარწყვი ფასით კონკურენციას ვერ უწევს, მიუხედავად იმისა, რომ მაღალი ხარისხით გამოირჩევა. როგორც გაირკვა, ქართული მარწყვის შესყიდვებისგან სუპერმარკეტებიც მაქსიმალურად იკავებენ თავს. ამის ერთ-ერთი მიზეზი მაღალი ფასია, რასაც, თავის მხრივ, მწარმოებლები მაღალი თვითღირებულებით ხსნიან.
განვითარებულ ქვეყნებში დემოგრაფიულმა პრობლემამ თავი იჩინა, რის გამოც რიგ ქვეყნებს ანტისოციალური გადაწყვეტილებების მიღება უწევთ.  მსოფლიო ასაკოვანი მოსახლეობის რაოდენობის ზრდამ ამ მხრივ სერიოზული საფრთხე შექმნა. საპენსიო ხარჯი ევროპული სახელმწიფოებისთვისაც კი დიდი პრობლემაა. შესაბამისად, უკვე ბევრ სახელმწიფოში ცდილობენ საპენსიო ასაკი გაზარდონ, რასაც მოსახლეობა კატეგორიულად უპირისპირდება.
ნავთობის გაიაფების ტენდენცია გრძელდება. გლობალურ ბაზრებზე ამის მიზეზი მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებია, განსაკუთრებით ტრამპის საგარეო პოლიტიკა, რამაც ფასებზე მნიშვნელოვნად იმოქმედა. საერთაშორისო ტრენდს ქართული ბაზარიც ადეკვატურად პასუხობს და ნაბიჯ-ნაბიჯ აგრძელდება ფასების კლების დინამიკა.
22.05.2025
უძრავი ქონების ბაზარს ჭარბი მიწოდების პრობლემა აქვს. მართალია, ამის შესახებ სექტორში ღიად არ საუბრობენ, თუმცა სპეციალისტები არ მალავენ, რომ მიწოდება მოთხოვნას აჭარბებს. ტენდენციაც ბოლო წლების განმავლობაში შესამჩნევია. საუბარია იმაზეც, რომ შექმნილი სიტუაციის გამო ბანკებმა ხელოვნურად დაიწყეს დაკრედიტების შემცირება. ანალოგიური სიტუაცია იყო საავტომობილო ბიზნესში და პრობლემამ ახლა უკვე დეველოპერულ ბაზარზეც იჩინა თავი.