უნგრეთის პრემიერი ვიქტორ ორბანი თბილისს მთავრობასთან ერთად ეწვევა და რასაკვირველია განიხილება ევროკავშირში გაწევრიანებაც, გაიმართება ორმხრივი შეხვედრები დარგობრივი თანამშრომლობის შემდგომი გაღრმავების მიზნით - ამის შსახებ „რეზონანსთან" ანალიტიკოსმა გია აბაშიძემ განაცხადა.
საკონსტიტუციო სასამართლოს პასუხი პრეზიდენტის იმპიჩმენთან დაკავშირებით დაახლოებით ერთ კვირაში გახდება ცნობილი. განხილვები უკვე დასრულებულია. საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა, პაველ ჰერჩინსკიმ განაცხადა, რომ იმპიჩმენტის პროცედურა ევროკომისიის რეკომენდაციების შესრულებას „ხელს ნამდვილად არ უწყობს".
„სანახაობით „ოცნება" ცდილობს, საზოგადოების თვალში მოახდინოს პრეზიდენტის სტრატეგიისა და ტაქტიკის დისკრედიტაცია, მაგრამ როგორც უნდა დასრულდეს სასამართლო პროცესი, სალომე ზურაბიშვილი ხელისუფლების პრობლემა იქნება," - აცხადებს პოლიტოლოგი იგორ კვესელავა, რომელსაც „რეზონანსი" ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებსა და საკონსტიტუციო სასამართლოში პრეზიდენტის იმპიჩმენტთან დაკავშირებულ პროცესზე ესაუბრა.
05.10.2023
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება აცხადებს, რომ მოსკოვთან ხელშეკრულება გააფორმა, რის საფუძველზეც ახლო მომავალში ოჩამჩირის რაიონში რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ძალების ახალი მუდმივი ბაზის გახსნა იგეგმება. როგორც სამხედრო ანალიტიკოსი ვახტანგ მაისაია „რეზონანსს" ეუბნება, ამაში რუსეთის რამდენიმე მიზანი იკითხება - პირდაპირი ზეწოლა ქართულ მხარეზე, კავკასიის რეგიონში გავლენების შენარჩუნების მცდელობა და უკრაინასთან ომში შავი ზღვიდან პოზიციების გაძლიერება.
უკვე მესამე დღეა საკონსტიტუციო სასამართლო ცდილობს დაადგინოს, დაარღვია თუ არა პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა კონსტიტუცია, როცა ის მთავრობის უარის მიუხედავად, ევროპაში მაინც გაემგზავრა. 9 მოსამართლისგან შემდგარი პლენუმი კონსტიტუციის წარდგინების ავტორთან ირაკლი კობახიძესთან  და პრეზიდენტის წარმომადგენლებთან ერთად  იმპიჩმენტზე კონსტიტუციურ წარდგინებას განიხილავს. სხდომაზე მხარეები ერთმანეთს კითხვებს უსვამენ და  განხილვა  არა ერთი კამათის და დაპირიპირების ფონზე მიმდინარეობდა.
ენმ-ის ყოფილი თავჯდომარე და პარტიის მოქმედი წევრი 7 ოქტომბერს თანამოაზრეებთან კონსულტაციების გამართვას აპირებს, სადაც განიხილავენ ბრძოლის გაგრძელებას როგორ აპირებენ. ამის პარალელურად მელია „ნაცმოძრაობის" მოქმედ მენეჯმეტს მწვავედ აკრიტიკებს და ამბობს, რომ ისინი „ოცნების" თამაშს თამაშობენ. ანალიტიკოსები არ გამორიცხავენ, რომ მელიამ ცალკე ფლანგი შექმნას და წაიყვანოს ისინი, ვინც აშკარად მისი გულშემატკივარია, ასევე მათ შორის ის ხალხისც ვიხილოთ, ვინც დღეს მის მიმართ აშკარა მხარდაჭერას არ გამოხატავს.
ოპოზიციური პარტიები ცალკ-ცალკე ირწმუნებიან, რომ პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის იმპიჩმენტის პროცედურას მხარს არ დაუჭერენ და „ოცნებას" 100 ხმის მოგროვებაში არ დაეხმარებიან, თუმცა ხელს ერთმანეთისკენ იშვერენ და არ გამორიცხავენ, რომ მმართველი პარტია გარკვეულ ოპოზიციურ პოლიტიკურ ჯგუფებს გაურიგდა. როგორც „რეზონანსთან" ანალიტიკოსი ვახტანგ ძაბირაძე ამბობს, იმის გამო, რომ კენჭისყრა ფარულია, ხელისუფლებას ხმების მოგროვების მეტი შანსი აქვს, თუმცა ოპოზიციისთვის გამოსავალი ის იქნება, რომ კენჭისყრისას დარბაზში საერთოდაც არ შევიდნენ.
04.10.2023
5 ოქტომბერს ესპანეთში ევროპის ლიდერთა შეხვედრა გაიმართება, სადაც კონტინენტისთვის მნიშვნელოვანი საკითხები უნდა განიხილონ, მათ შორის მთავარი ღერძული თემაა - როგორ გაფართოვდეს ევროკავშირი რუსული აგრესიის პირობებში. ანალიტიკოსები ამბობენ, რომ ევროკავშირის ლიდერებს შორის ღრმა და ყოვლისმომცველი დისკუსიები მიდის მომავალ გეგმებზე, საუბარია ე.წ. გრანადის დეკლარაციაზე და ამასთანავე, საფრანგეთი-გერმანიის სამუშაო ჯგუფის ხედვაზე.
75 მომხრე - 23 წინააღმდეგი. "შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ" კანონში შესატან ცვლილებებს პარლამენტმა პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირა. კანონპროექტი "ქართულმა ოცნებამ" მას შემდეგ დააინიცირა, რაც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა შესაძლო სახელმწიფო გადატრიალების შესახებ ინფორმაცია გაავრცელა.
საკონსტიტუციო სასამართლო პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის იმპიჩმენტის შესახებ დასკვნას ოქტომბრის შუა რიცხვებისთვის მოამზადებს, მანამდე კი სასამართლო მსჯელობს დაარღვია თუ არა სალომე ზურაბიშვილმა კონსტიტუცია, როცა მან ევროტურის ფარგლებში საერთაშორისო შეხვედრები საქართველოს მთავრობის თანხმობის გარეშე გამართა.სხდომის მეორე დღეს ბრალდების მხარესა და პრეზიდენტის წარმომადგენელს შორის სიტყვიერი დაპირისპირებაც მოხდა.
03.10.2023
სამშაბათს საკონსტიტუციო სასამართლოში პრეზიდენტის საიმპიჩმენტო წარდგინების განხილვა დაიწყო და პირველი სხდომიდან გამომდინარე, ანალიტიკოსთა შეფასებით, უკვე შეიძლება გარკვეული ვარაუდების გამოთქმა. თავად პრეზიდენტი პროცესს არ ესწრება, რაც სასამართლოს მხრიდან უარყოფითად შეფასდა. განხილვა კი ოთხშაბათს, 11 საათიდან განახლდება.
გერმანიამ ევროკავშირის გაფართოებასთან დაკავშირებული განცხადების ფორმულირება შეცვალა. თუკი ერთი წლის წინ კანცლერი ოლაფ შოლცი ამბობდა, რომ ევროკავშირი ლისაბონიდან თბილისამდე უნდა გადაიჭიმოს, ახლა საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანალენა ბერბოკმა ევროკავშირის გაფართოებაზე საუბრისას განსხვავებული ფორმულირება გამოიყენა - „ლისაბონიდან ლუგანსკამდე". რას მოასწავებს ფორმულირების ასეთი ცვლილება და როგორ უნდა აღვიქვათ ეს საქართველოს ევროპული პერსპექტივის თვალსაზრისით?