სტიქია დასავლეთ საქართველოში - დაზიანებული გზები, მოწყვეტილი სოფლები და პრობლემური კურორტები - ძლიერმა ნალექმა ბახმაროს, ლენტეხის, ცაგერისა და ადიგენის რეგიონებში სერიოზული პრობლემები გამოიწვია. ადიდებულმა მდინარეებმა გზები ჩახერგა და სოფლები გარე სამყაროს მოწყვიტა. მიმდინარეობს გაწმენდითი და სალიკვიდაციო სამუშაოები. ოპოზიცია ბახმაროში მყოფი დამსვენებლებისთვის დახმარებას ითხოვს.
რეზონანსი 21.07.2025
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის არქიტექტურის, ურბანისტიკისა და დიზაინის ფაკულტეტზე არქიტექტურის საფუძვლების, თეორიისა და სახვითი ხელოვნების აკადემიური დეპარტამენტის საბაკალავრო პროგრამის - „მოდის დიზაინის ტექნოლოგიები“ - მეოთხე კურსის სტუდენტების საბაკალავრო ნაშრომების დაცვა-ჩვენება გაიმართა.
დაცვა-ჩვენებაზე ნაშრომები წარმოდგენილი იყო პორტფოლიოსა და მასალაში შესრულებული კაფსულა-კოლექციის სახით, საერთო ჯამში 5 ლუქი.
ნატალია ჯვარიძე 18.07.2025
ბათუმის ცენტრში, რესტორანში კაცი ჩაცხრილეს. მას მინიმუმ 5 ტყვია აქვს მოხვედრილი. წინასწარი ინფორმაციით, მოკლული სავარაუდოდ თურქეთის მოქალაქეა. ის გარემოება, რომ მეტი არავინ დაშავებულა, იმაზე მეტყველებს, რომ მკვლელი პროფესიონალი ქილერი იყო.
რეზონანსი 18.07.2025
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის არქიტექტურის, ურბანისტიკისა და დიზაინის ფაკულტეტზე ლანდშაფტური არქიტექტურის მიმართულების სტუდენტთა ნამუშევრების გამოფენა მოეწყო, რომელიც სტუდენტური შემოქმედებისა და პროფესიული უნარების წარმოჩენას ისახავდა მიზნად.
რეზონანსი 17.07.2025
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში სტუდენტთა 89-ე ღია საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის დახურვისა და გამარჯვებულთა დაჯილდოების ღონისძიება გაიმართა. კონფერენცია უკვე მრავალი წელია უნიკალური აკადემიური პლატფორმაა, რომელიც ახალგაზრდების სამეცნიერო პოტენციალის გამოვლენას, კვლევითი კომპეტენციების განვითარებას და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებას უწყობს ხელს.
რეზონანსი 07.07.2025
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი და სტუ-ის ნიკო მუსხელიშვილის სახელობის გამოთვლითი მათემატიკის კვლევითი ინსტიტუტი, ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა „ჰორიზონტი ევროპის“ დაფინანსებით, ახალი საგრანტო პროექტის - „FORGE-AI: ინოვაციური კულტურის ხელშეწყობა ქართული ხელოვნური ინტელექტის მკვლევრების საზოგადოების ახალი თაობისთვის” (FOsteRing innovation culture for a new generation of GEorgian AI research community) - განხორციელებას იწყებს. აღნიშნულთან დაკავშირებით, სტუ-ის ნიკო მუსხელიშვილის სახელობის გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტში სასტარტო შეხვედრა გაიმართა.
ნატალია ჯვარიძე 06.07.2025
რუსეთ-აზერბაიჯანის დაპირისპირება უკვე კრიმინალურ სამყაროსაც შეეხო. რუსეთში აზერბაიჯანელი „კანონიერი ქურდების" დაკავება დაიწყეს და ორი საკმაოდ გავლენიანი კრიმინალური ავტორიტეტი - ვაგიფ სულეიმანოვი (ბაკინსკი) და ზაურ ზაურ შიპილოვი (ნახიჩევანსკი) უკვე დაკავებულია. ექსპერტები ამასაც მოსკოვსა და ბაქოს ურთიერთობის გამწვავებას უკავშირებენ.
ნატალია ჯვარიძე 04.07.2025
პრემიერი ირაკლი კობახიძე განათლების სფეროში ცვლილელებს აანონსებს და ამბობს, რომ თვის ბოლომდე საზოგადოებას წარუდგენენ კონცეფციას, რომელიც გულისხმობს საუნივერსიტეტო სისტემის ფუნდამენტურ რეფორმას. მისივე თქმით, მთავრობას სწორი კონცეფციით შეუძლია, 3 წელიწადში შექმნას ისეთი სისტემა, რომლის პირობებშიც ახალგაზრდებს აღარ მოუწევთ საზღვარგარეთ წასვლა უკეთესი განათლების მისაღებად. განათლების ექსპერტს მანანა ნიკოლაიშვილს რეალურად მიაჩნია პრემიერის გეგმა, თუ არ იქნება ზედაპირული.
მარიამ ვეკუა 03.07.2025
„ოცნებამ" ნარკოპოლიტიკის კიდევ ერთი კანონი დაამტკიცა. 5 გრამზე მეტი მარიხუანის, იგივე „პლანის", შეძენა-შენახვაზე 6 წლამდე პატიმრობა დაგეკისრებათ, ხოლო ფსიქოტროპულების იმპორტს მხოლოდ სახელმწიფო განახორციელებს.
მარიამ ვეკუა 27.06.2025
პარლამენტმა მესამე მოსმენით 26 ივნისს შრომითი მიგრაციის შესახებ კანონის ცვლილებები დაამტკიცა, რომელიც უცხოელების დასაქმების წესებს ამკაცრებს და ამავდროულად მათი შრომითი უფლებების დაცვას ითვალისწინებს - ეკონომიკის ექსპერტის შეფასებით, ქვეყანაში შრომითი იმიგრაციის მასშტაბი იზრდება, რაც ეკონომიკური პროგრესის პარალელურად დემოგრაფიულ და სოციალურ სურათზეც ახდენს გავლენას. „ოცნებაში აცხადებენ , რომ ეს კანონი ქვეყნისა და „კეთილსინდისიერი" მიგრანტების უსაფრთხოებას მაქსიმალურად დაიცავს.
მარიამ ვეკუა 26.06.2025
„მოკალით ამერიკის ხმა!" - ტრამპი საკუთარ პარტიას მედიის წინააღმდეგ გაერთიანებას სთხოვს. აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპი კიდევ ერთხელ დაუპირისპირდა „ამერიკის ხმას" და რესპუბლიკელებს საჯაროდ მოუწოდა, მხარი არ დაუჭირონ მისი არსებობის გაგრძელებას.